Skip to content Skip to footer

Chrzan tarty – właściwości lecznicze

Chrzan pospolity zaliczany jest do rodziny roślin kapustowatych. W dawnych systematykach chrzan klasyfikowany był wśród innych roślin z rodzaju warzucha, co tłumaczy jeszcze do dziś używane w regionach nazwy warzucha lub warzęcha.

Historia chrzanem doprawiana

Trudno sobie wyobrazić golonkę lub inne tłuste mięso bez dodatku czegoś ostrego. Chrzan tarty wyjątkowo dobrze komponuje się w takim zestawie. Ale nie walory smakowe są tu najważniejsze. Świeży chrzan starty na tarce wspomaga trawienie.

Jego własności lecznicze były przyczynkiem do rozpoczęcia uprawy już w okresie powstawania pierwszych państw słowiańskich w Europie. W wieku IX warzęchę uprawiano w przyklasztornych ogrodach. Sposoby uprawy oraz zastosowanie rośliny opisała w XI wieku Hildegarda z Bingen – słynna mistyczka i uzdrowicielka średniowieczna.

Powszechne stosowanie chrzanu tartego w kuchni zawdzięczamy Duńczykom i Niemcom, którzy od XV wieku dodają chrzan do sosu rybnego. Nieco później chrzanu do sosów zaczęli dodawać Anglicy. Dzisiaj tarty korzeń chrzanowy jest stosowany w całej Europie i w wielu pozaeuropejskich kuchniach.

Własności lecznicze chrzanu

Chrzan pospolity ma własności bakteriobójcze i grzybobójcze. Jest doskonałym lekiem na katar – kuracja jest dość nieprzyjemna, ale jej efekty zaliczyć można do spektakularnych. Wdychanie świeżo startego chrzanu udrażnia drogi oddechowe, ułatwia oddychanie, działa niszcząco na chorobotwórcze drobnoustroje.

Korzeń chrzanu zawiera wiele cennych minerałów, m.in. cynk, żelazo, miedź, selen, mangan oraz witamin z grupy B a także witaminy E i K.Drażniący nozdrza i wywołujący łzy zapach tarty chrzan zawdzięcza olejkom eterycznym, które dość szybko ulatniają się, jeśli nie zamkniemy chrzanu w szczelnym pojemniku.

Wewnętrznie stosowany chrzan tarty wspomaga trawienie, niszczy pasożyty, pobudza do pracy wątrobę i pęcherzyk żółciowy. Powinny go unikać osoby z marskością wątroby.

Zewnętrzne stosowanie chrzanu tartego zaleca się przy bólach reumatycznych, nerwobólach oraz odmrożeniach. Najlepiej działa świeżo starty chrzan w postaci okładu stosowanego na obolałe miejsce. Czasem może dojść do podrażnienia skóry, ale jest to zjawisko naturalne i całkowicie bezpieczne, które szybko mija.

Profilaktyka w sezonie grypowym

Tarty korzeń chrzanu zaleca się stosować profilaktycznie w okresie wzmożonych zachorowań na grypę oraz przeziębienia i inne schorzenia układu oddechowego wywołane infekcjami bakteryjnymi, grzybicznymi lub wirusowymi.

Czy chrzan tarty wspomaga walkę z koronawirusem? Tego jeszcze nie wiemy, ale warto go jeść dla wzmocnienia odporności, dzięki czemu każdy patogen, czyli organizm żyjący kosztem człowieka będzie rozpoznawany, osłabiany lub całkowicie niszczony zanim dojdzie do infekcji i choroby.