Skip to content Skip to footer

Ochrona ścian nośnych

Czasami chce się znacznie zmienić wygląd pomieszczenia, w którym się mieszka. Wtedy rozpoczyna się remont, ale w trakcie niego chce się daną ścianę zburzyć, inną przenieść lub przesunąć, a jeszcze w innym przypadku podzielić duże pomieszczenie na dwa mniejsze. Wszystko jest możliwe i wszystkie te prace mogą przyczynić się do znacznej zmiany danego wnętrza.

Ochrona ścian nośnych

Jednak rozpoczynając tak ambitny remont, prędzej czy później stanie się przed zapytaniem, którymi ścianami można manipulować. Wiedzieć bowiem trzeba, że we wnętrzu każdego budynku są dwa rodzaje ścian. Ściany nośne i ściany działowe, a zlikwidowanie lub nawet zrobienie dziury w ścianie nośnej, może przyczynić się do katastrofy budowlanej.

Ważne jest więc rozróżnienie i dokładne przeanalizowanie, która ściana jest, którą. W nowoczesnym budownictwie ścianki działowe wykonuje się z płyt regipsu, ale jeśli chodzi o stare budownictwie, można tutaj napotkać określone trudności.

Najprostszym sposobem na rozróżnienie danych ścian, jest zbicie tynku na ścianie w okolicy stropu. Gdy dana ściana połączona jest zaprawą ze stropem, to znak, że do czynienia mamy ze ścianą nośną. Gdy między stropem a ścianą jest przerwa, wtedy spotkaliśmy ścianę działową.

Jakie są ściany nośne?

Nośne ściany są o wiele grubsze aniżeli ściany działowe. To właśnie te ściany są ścianami zewnętrznymi i muszą być zbudowane z jak najlepszych materiałów budowlanych. Dodatkowo uważa się, że ściany nośne wewnętrzne też powinny być zbudowane z takich samych materiałów.

Czasami można zburzyć ścianę nośną, ale to wykonać powinien specjalista, a przed tą czynnością wypowiedzieć się powinien ekspert prawa budowlanego, który dokładnie zapozna się z tematem. Przenoszenie czy wyburzanie ścian działowych to jeszcze remont, natomiast wyburzanie ścian nośnych jest już przebudową danego budynku.

Czym można zastąpić ścianę nośną?

Nigdy nie można usunąć ściany nośnej, nie wstawiając w jej miejsce specjalnych podciągów. Pozostawienie niezabezpieczonego otworu, może być niebezpieczne. Podciągi są to specjalne belki, które specjalnie służą do uzupełnienia takiego miejsca.

Materiałem, z którego wykonane są podciągi jest drewno, żelbeton lub stal. Można je bardzo ładnie wkomponować w wystrój danego pomieszczenia. Jednak mimo to nośne ściany są rodzajem ścian, które zawsze powinny znaleźć się pod ochroną.