Skip to content Skip to footer

Co to jest sublimacja druku?

Słowo sublimacja powinno być znane wszystkim, jeszcze z czasów szkolnych. Jest to zmiana stanu skupienia ze stałego na gazowy, co można zaobserwować na przypadku suchego lodu, który pod wpływem normalnych warunków nie stopi się, a będzie właśnie sublimował. Sam proces zmiany stanu został wykorzystany również jako technika druku, wykorzystywana głównie przez zakłady fotograficzne oraz agencje reklamowe.

Metoda sublimacji – co to jest?

To metoda wykonania nadruku na przedmiotach, która ma swoje zastosowanie na rynku spersonalizowanych prezentów, czyli na przykład kubków, a także na przedmiotach takich jak podkładki pod kubek, deski czy nawet portfele. Sublimacja druk powstaje poprzez ciśnienie oraz wysoką temperaturę panującą w prasie lub piecu. Pierwszym krokiem jest wydrukowanie projektu, a następnie przyłożenie go do materiału i włożenie do prasy. Projekt czyli najczęściej zdjęcia lub logo wykonane w postaci grafiki wektorowej, powinien zostać dopasowany do rozmiaru przedmiotu, a także pod względem profilu koloru. Do wydruku potrzebna jest drukarka wraz z kompletem tuszów sublimacyjnych. Sam proces wykonywania nadruku tą metodą nie jest długi, jednak wcześniej należy odpowiednio nagrzać prasę. Istotne jest również to, że metoda sublimacji przeznaczona jest jedynie do nadruków na białych produktach, pokrytych warstwą lakieru poliestrowego. Jeśli chcemy sprawdzić jakość takiego przedmiotu, wystarczy obejrzeć go pod lampą UV, która pokaże czy jest równomiernie pokryty warstwą poliestru. Ważne jest użycie specjalnie przeznaczonego do tej metody papieru, który zwiększa jakość nadruków.

Wady i zalety sublimacji:

Wykonanie nadruku nie jest skomplikowane. Choć prasa i drukarka jest dosyć kosztowna, można znaleźć na rynku wydajne atramenty, które nie będą szybko zasychały. Zaletą jest trwałość nadruku, nawet na koszulkach, które często są prane czy kubkach. Nadruk metodą sublimacji trwa krótko, ale większość pras ma tylko jedno stanowisko. To sprawia, że wykorzystywana jest głównie do niskich nakładów.

Sublimacja druk nie jest skomplikowaną metodą, która wykorzystuje zjawisko zmiany stanów skupienia. Wymaga specjalistycznego sprzętu, czyli drukarki oraz prasy. Szeroki asortyment przedmiotów na których można wykonać nadruk metodą sublimacji jest ograniczony do produktów białych i pokrytych lakierem z poliestrem, co zawęża możliwości nadruku. W przypadku chęci nadruku na koszulkach czy kubkach w kolorze ciemnym pozostają inne metody, chyba że mają specjalnie przygotowane pole do nadruku.