Skip to content Skip to footer

Co zawiera strategia marketingowa?

Każde przedsiębiorstwo ma jasno określone i sprecyzowane cele długofalowe. Dotyczą one wzrostu sprzedaży, udziałów rynkowych, rozszerzenie portfolio i pozyskanie nowych klientów. Realizacja tych celów wymaga dobrze zbudowanego planu działań i aktywności, który nosi nazwę strategii marketingowej.

Co zawiera strategia marketingowa?

Strategia marketingowa firmy to zestaw szczegółowych działań i aktywności w obszarze marketingu i reklamy, które mają wspomóc rozwój biznesu zgodnie z misją i wizją przedsiębiorstwa. Na strategię marketingową składa się badanie otoczenia konkurencyjnego, analiza potrzeb klientów, badanie ich satysfakcji oraz harmonogram aktywności reklamowej w różnych kanałach komunikacji.

Obecnie najskuteczniejszą formą reklamy jest aktywność w sieci. Media społecznościowe przejęły aktualnie wszystko to, co do tej pory wiązało się z nośnikami reklamowymi na bilbordach czy banerach. Posty sponsorowane na Facebooku czy Instagramie biją dziś rekordy popularności i bezpośrednio wpływają na sprzedaż określonych typów produktów i usług.

Tradycyjne formy reklamy: reklama radiowa, telewizyjna czy drukowana również są w czołówce efektywnych form komunikacji marketingowej. W strategii marketingowej firmy nie może ich zabraknąć. Ważny jest tutaj też harmonogram działań i aktywności oraz skorelowanie go z budżetem wsparcia marketingowego.

Dlaczego Strategia marketingowa firmy jest ważna?

Strategia marketingowa firmy pozwala w sposób uporządkowany i chronologiczny podejmować najwłaściwsze działania marketingowe doskonale dopasowane do potrzeb rynku. Dzięki strategii wszystkie aktywności mają swoje pokrycie w budżecie firmy, co oznacza, że nie pojawiają się chaotyczne i niezaplanowane działania.

Strategia marketingowa firmy pozwala też badać otoczenie konkurencyjne firmy, bezpośrednie działania konkurencji, badać potrzeby klientów, aby zdobywać ich jak najwięcej. Na szczególną uwagę zasługuje też analiza satysfakcji klientów, której wyniki pozwalają jeszcze lepiej dopasować ofertę firmy do potrzeb konsumentów, ich uwag i zastrzeżeń.

Jak opracować strategię marketingową?

Strategię marketingową firmy powinien opracować zespół specjalistów zaangażowanych w aktywny rozwój przedsiębiorstwa. Musi być ona jak najbardziej szczegółowa, określona w czasie i skorelowana z budżetem rocznym firmy.Wszystkie zaplanowane aktywności muszą być ściśle powiązane z konkretnymi produktami firmy, tak aby można było na bieżąco śledzić skuteczność działań marketingowych.