Tanie domy energooszczędne bardzo często utrzymane są w stylu loft. Otwarta przestrzeń pozwala skuteczniej i taniej ogrzać budynek. Oznacza to, że podział wnętrza na wiele osobnych pomieszczeń nie jest najlepszym pomysłem. W ten sposób możemy doprowadzić do nadmiernej utraty energii, co przełoży się na wyższe rachunki za ogrzewanie.
Zróżnicowanie temperatur
Tanie domy energooszczędne często posiadają połączoną kuchnię, jadalnie i salon. Coraz częściej strefa sypialniana wydzielana jest za pomocą ażurowych ścianek. Takie rozwiązanie można w szczególności spotkać w niewielkich, parterowych domach. Oczywiście to my decydujemy o tym, jakie wnętrza są dla na komfortowe.
Podzielenie budynku na wiele pojedynczych pomieszczeń nie jest korzystne. W takiej sytuacji dochodzi do zróżnicowania temperatur. W jednym pomieszczeniu jest bardzo ciepło, zaś drugie jest niedogrzane. Swobodny przepływ powietrza zapewnia wyższą ekonomiczność systemu grzewczego.
Przegrzewanie strony południowej
W tanich domach energooszczędnych dąży się do tego, aby uniknąć przegrzewania pomieszczeń znajdujących się po stronie południowej. Jeśli przestrzeń jest zamknięta, to pokoje po stronie północnej będą niedogrzane. W ten sposób nie osiągniemy optymalnego komfortu cieplnego.
Coraz częściej stosuje się specjalne wentylatory, które wymuszają przepływ powietrza ze strony południowej na północną. Dzięki temu w słonecznie dni możemy zmniejszyć ogrzewanie, a tym samym obniżyć ponoszone koszta. Trzeba jednak pamiętać, że wentylatory zużywają energię elektryczną. Musimy więc dokonać kalkulacji, co opłaca się bardziej.
Korzystny mikroklimat
Małe, zamknięte pomieszczenia często są przytłaczające. Wynika to z faktu, że mogą one pomieścić niewielką ilość powietrza. W przypadku przestrzeni otwartych jest zupełnie inaczej. Pozytywnie oddziałuje to na nasze samopoczucie.
W nowoczesnym budownictwie dąży się do zmniejszenia ilości przegród wewnętrznych. Ostateczna decyzja należy jednak od naszych preferencji, a także potrzeb domowników.