Skip to content Skip to footer

Kiedy woda może zagrażać zdrowiu?

Woda to zdrowie, jednakże jej jakość pozostawia czasami wiele do życzenia. Jeżeli zawarte są w niej niebezpiecznie związki, mogą być szkodliwe dla naszego organizmu. Kto sprawdza zanieczyszczenie wód na bieżąco? Kto monitoruje jej jakość? Jak przeciwdziałać różnym zanieczyszczeniom znajdującym się w wodzie? Zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem. Naprawdę warto.

Jakie związki nie powinny znaleźć się w wodzie?

Zdecydowanie do takich substancji należy: żelazo i mangan. Picie tych związków wraz z wodą sprzyja próchnicy zębów i schorzeniom w układzie krążenia. Szybko człowiek rozpozna to po żółtobrązowych zaciekach na naszej armaturze. Glin (Al) w wodzie, z kolei może doprowadzić do zaniku pigmentu w skórze oraz do rozwoju choroby Alzheimera. Fluor w wodzie w dużym nadmiarze powoduje przedwczesne starzenie się skóry oraz jest rakotwórczy.

Związki chloru w wodzie mogą doprowadzić do podrażnienia skóry, śluzówki oraz powodować nudności. Dłuższe działanie chloru prowadzi do uszkodzenia wątroby i nerek. Duże stężenie azotanu w wodzie w skrajnych przypadkach może prowadzić do niedotlenienia krwi u niemowląt oraz powoduje powstawaniu raka żołądka u dorosłych.

Kto sprawdza zanieczyszczenie wód w Polsce?

Zanieczyszczenie wód oficjalnie monitorowane jest przez Ministerstwo Środowiska. Według publikowanych informacji systematycznie sprawdzane są wody w jeziorach, rzekach, morzach czy woda w kranie. Jednak również klienci mogą zlecić takie badania laboratorium terenowych stacji sanitarno- epidemiologicznych. Sprawdzają oni wodę na podstawie badań fizykochemicznych i bakteriologicznych.

Bez względu na to, kto sprawdza zanieczyszczenie wód, badanie takie zawsze wygląda bardzo podobnie. Próbka wody poddawana jest szczegółowej analizie przyniesionej próbki wody z dokładnym jej opisem (czyli miejscem jej pobrania oraz celem badania).

Filtrowanie wody

Bardzo istotnym elementem uzdatniania wody jest jej filtracja. Nie tylko duże oczyszczalnie stosują filtrację. W ostatnim czasie bardzo popularna jest filtracja w gospodarstwach domowych. Klienci chętnie kupują filtry. Istotny w nich jest wkład. Może być on węglowy czyli z węgla granulowanego, pylistego lub brykietowego. Nadaje się on do usuwania chloru, związków organicznych oraz poprawia smak, zapach i barwę wody. Innym filtrem jest filtr wstępny – zwany również mechanicznym. Stworzony jest on z tworzywa sztucznego, filcu lub siatki poliestrowej. Jest to podstawowy filtr używany w dużych oczyszczalniach wód. Dzięki niemu nie ma w wodzie np. piasku. Ostatni filtr – z wkładem ceramicznym lub se specjalnej żywicy, który z wody zabija wszystkie bakterie.

Jak wynika z powyższego, woda może być bardzo zanieczyszczana różnymi substancjami. Dlatego warto o nią dbać i dokonywać nawet samodzielnej jej analizy w specjalnych ośrodkach badawczych. To niezwykle istotne, by człowiek korzystał z dobrej jakościowo wody. Globalny ekosystem jest uzależniony od wód słodkich, których jest niewiele ponad 3,5 % całego stanu wód na kuli ziemskiej.