Skip to content Skip to footer

Czy ściany ze szkła to dobry pomysł?

Przeszklone ściany, elementy ścian wykonane ze szkła i inne tego typu rozwiązania pojawiają się często w budynkach użytkowych. Można jednak zauważyć je też w coraz większej grupie obiektów mieszkalnych. Mogą być związane z nowoczesnym designem całego budynku albo wynikać z wizji właściciela domu.

Kiedy i gdzie mogą sprawdzić się ściany szklane?

Wyposażenie pokoju dziecięcego w ścianę ze szkła lub umieszczenie jej w pomieszczeniu, które wychodzi na mało atrakcyjną przestrzeń, trochę mija się z celem. Są jednak pokoje, które prezentują się bardzo efektownie i brakuje im np. dużego okna, żeby światło słoneczne mogło swobodnie wnikać do środka. W takim przypadku ściany szklane sprawią, że przebywanie w pokoju stanie się dużo bardziej przyjemne.

Pomieszczenia ze ścianą szklaną mogą się wydawać większe i jaśniejsze. W ten sposób można podkreślić nowoczesne, jasne meble, optycznie poszerzyć mały pokój lub podkreślić interesujący widok z okna. Rozwiązanie jest często praktykowane w wysokich budynkach takich jak biurowce, pomieszczenia w których wynajmują firmy czy prywatni biznesmeni.

Uwaga – grozi stłuczeniem!

W niektórych przypadkach może się okazać, że tego rodzaju ściana nie będzie służyła długo. Na szczęście producenci gwarantują, że profesjonalne powierzchnie szklane stosowane w tym celu charakteryzuje zwiększona wytrzymałość bez strat wizualnych. Kompozycje takie stają się coraz trwalsze i bardziej efektowne. Dzięki temu na szklaną ścianę może pozwolić sobie nawet przeciętny „Kowalski”, któremu podoba się rezultat.

Wybór nowoczesnego i wysokiej jakości szkła na ścianę pozwoli cieszyć się nią bardzo długo. Takim powierzchniom niegroźne są różnice temperatur, uszkodzenia fizyczne, głośne dźwięki czy wstrząsy o niewielkim natężeniu. Można więc zakładać, że ściana ze szkła może wytrzymać tak samo długo jak zwykłe okno.

Oczywiście trzeba o nią dbać, żeby prezentowała się estetycznie i nie wpływała na negatywny wizerunek budynku. Na szkle łatwiej zauważyć rysy, plamy czy zwykłe zakurzenie. Niestety dbanie o wygląd ściany tego typu jest dużo bardziej wymagające. Niekiedy trzeba się będzie sporo nagimnastykować. W razie pojawienia się pęknięć czy uszkodzeń konieczne staje się zdecydowane działanie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Esglas.