Skip to content Skip to footer

Zbiornik IBC – budowa

Paletopojemnik ma swoje zastosowanie w magazynowaniu oraz transportowaniu substancji ciekłych, sypkich oraz granulowanych. Kontenery te mają na górze otwór do wlewania konkretnego materiału, a na dole zbiornika umieszczony jest kranik umożliwiający wylanie zawartości kontenera.

Zbiornik IBC – budowa

Kontener ibc to sześcienny pojemnik wyposażony w drewnianą paletę umożliwiającą transportowanie paletopojemnika przy użyciu wózka widłowego. Bezpieczeństwo oraz trwałość kontener zawdzięcza obudowie, która wykonana jest z metalowych rur. Obudowa ta nazywana koszem umożliwia łatwe przesuwanie i przenoszenie kontenera. Pojemność klasycznego zbiornika wynosi do 1000 litrów. Najczęściej kontener ibc ma kolor biały, wyjątkiem jest kontener czarny, który chroni go przed promieniowaniem ultrafioletowym. Materiał, jaki wykorzystany jest do budowy pojemnika, nie wchodzi w reakcję chemiczną z przewożonymi cieczami i jest wytrzymały na uszkodzenia oraz oddziaływanie warunków atmosferycznych.

Kontener ibc – zastosowanie

Paletopojemnik ma swoje zastosowanie w gospodarstwach domowych. branży spożywczej, halach oraz przedsiębiorstwach przemysłowych, a także na placach budowy. Zbiornik ibc stosowany jest do magazynowania i transportowania różnego rodzaju substancji ciekłych, jakimi są woda, różne oleje, alkohol, a także środki chemiczne. Dzięki możliwości szybkiego i łatwego mycia pojemnika może być on używany wiele razy. Należy pamiętać, że zbiorniki przeznaczone do kontaktu z materiałami spożywczymi muszą spełniać konkretne normy. Kontenery można ustawiać zarówno obok siebie jak i na sobie, co pozwala na zaoszczędzenie miejsca w magazynie lub aucie transportowym. W zaoszczędzeniu miejsca pomóc może także funkcja składania kontenera, ale nie każdy z pojemników może być złożony. Ważne jest, aby każdy pojemnik po opróżnieniu poddawany był myciu. Zabieg ten pozwoli zapobiec zmieszaniu się dwóch różnych cieczy.

Przechowywanie zbiorników ibc oraz optymalizacja kosztów

Kontenery mają określone wymiary, a ich wysokość sięga 120 cm, natomiast ich podstawa ma wymiar europalety. Dzięki tradycyjnym rozmiarom paletopojemniki można łatwo przechowywać i transportować. Ustawienie pojemników jeden na drugim pozwala na zaoszczędzenie miejsca, a zarazem przechowywania i przewożenia materiałów w bezpieczny sposób. Takie układanie pojemników zapewni porządek w magazynie, a także usprawni pracę, ponieważ w łatwy sposób można będzie przelać potrzebną ciecz dzięki kranikowi do mniejszego pojemnika.