Skip to content Skip to footer

Czym dokładnie jest upadłość konsumencka?

Warto wiedzieć, że z roku na rok coraz większa liczba osób słyszy o upadłości konsumenckiej. Jest to bowiem rozwiązanie przeznaczone dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej i dodatkowo nie posiadają wystarczających środków pieniężnych, które umożliwiałyby spłacenie swoich zobowiązań.

Na czym dokładnie polega upadłość konsumencka osób fizycznych?

Należy mieć świadomość, że stopień niewypłacalności poszczególnych konsumentów zawsze musi być bardzo dokładnie weryfikowany na postępowaniu sądowym. Rozpoczyna się ono oczywiście na wniosek wierzyciela albo dłużnika. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że dla części osób jedynym rozwiązaniem jest omawiana upadłość konsumencka warszawa. Pozwala bowiem w najprostszym możliwym ujęciu na uniknięcie konieczności spłacania swoich zobowiązań. Godny uwagi jest również fakt, że od marca zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy związane z ogłaszaniem omawianej upadłości konsumenckiej.

Upadłość konsumencka osób fizycznych i przez kogo może być ogłoszona?

Kto obecnie może ogłosić upadłość konsumencką? Oczywiście podstawowym warunkiem jest posiadanie statusu konsumenta, który nie będzie prowadził działalności gospodarczej. Koniecznie należy również zdawać sobie sprawę, że osoba, która ma w planach złożenie wniosku o upadłość konsumencką, nie może być również członkiem żadnej spółki.

Należy w pierwszej kolejności złożyć wniosek o upadłość konsumencką. Godny uwagi jest fakt, że opłata jest stosunkowo niska i wynosi zaledwie 30 złotych. Warto zaznaczyć, że upadłość konsumencka może być ogłoszona tylko i wyłącznie przez sądy. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wniosek może zostać zgłoszony także przez wierzyciela. Z kolei podczas postępowania sądowego należy uzasadnić, że nie posiada się praktycznie żadnych możliwości na terminowe spłacenie swoich zobowiązań finansowych.

Upadłość konsumencka warszawa – złożenie wniosku

Warto wiedzieć, że z roku na rok coraz większa liczba osób rezygnuje z samodzielnego składanie wspomnianego wcześniej wniosku o upadłość konsumencką. Konsumenci chcą bowiem być reprezentowani przez profesjonalne kancelarie prawne. Podczas rozprawy zostaje podjęta decyzja czy dany dług zostanie umorzony. Godny uwagi jest również fakt, że bardzo często sądy umarzają tylko część zadłużenia. Z kolei pozostałe długi muszą być spłacane.