Skip to content Skip to footer

Czym myć powierzchnie drewniane?

Czasy, w których do sprzątania mieszkania używano uniwersalnych środków np. płynu do mycia naczyń rozcieńczonego z wodą, minęły bezpowrotnie. Dzisiaj każdy z nas ma raczej większą świadomość tego, że każdy rodzaj powierzchni wymaga użycia innego preparatu. Czym zatem myć powierzchnie drewniane?

Drewniane meble – jak o nie dbać?

Drewno jest jednym z najchętniej wybieranych surowców podczas urządzania mieszkania. Ociepla wnętrze i jest ponadczasowe. Drewniane łóżka, komody, regały i kuchenne szafki to standardowy zestaw w polskim domu. Aby meble służyły nam przez długie lata, musimy odpowiednio je pielęgnować. Warto zatem zaopatrzyć się w dedykowane środki do czyszczenia powierzchni drewnianych. Dostaniemy je w każdym sklepie meblarskim i budowlanym.

W przypadku drewna, wspomniana woda z płynem do mycia naczyń lub octem nie stanowi problemu. Skutecznie usuwa powierzchowne zabrudzenia. Jednak, aby meble nie traciły swojego blasku, powinniśmy regularnie spryskiwać je specjalnym sprayem, który ma właściwości konserwujące oraz zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi. Po umyciu możemy wetrzeć w nie odrobinę oliwy z oliwek. Wydłuży to ich żywotność.

Mycie drewnianych podłóg

Panele podłogowe z drewna oraz klasyczny parkiet wciąż wiodą prym na rynku wnętrzarskim. Aby pionowe płyty nie rozeszły się, ani nie uległy wybrzuszeniu podczas czyszczenia, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach oraz stosowaniu profesjonalnych środków do czyszczenia powierzchni drewnianych (lub konkretnie drewnianych podłóg).

Przy myciu paneli nie używajmy zbyt dużej ilości wody. Podłoga powinna być lekko wilgotna, a nie mokra. Stosujmy również taki płyn, który nie zostawia na deskach smug. Produkt powinien mieć w swoim składzie polimery i nanocząsteczki krzemu. Dlaczego to takie istotne? Te pierwsze nadają ładnego połysku, drugie zaś uzupełniają mikroubytki powstałe w podłodze w wyniku użytkowania. Jak zatem widzimy, profesjonalne Środki do czyszczenia powierzchni drewnianych mają duże znaczenie.