Metody zapłodnienia pozaustrojowego nie są już tematem tabu. Obecnie problem niepłodności dotyka coraz więcej par, również tych młodych i na pozór zdrowych. Obniżona płodność jest wynikiem bardzo wielu czynników, wśród których prym wiedzie obecny tryb życia: szybki, pod presją i połączony ze skażoną żywnością.
Kiedy potrzebne jest dawstwo komórek jajowych?
Dawstwo komórek jajowych to ta sama znana wszystkim metoda in vitro, z tą różnicą, że plemniki przyszłego ojca są połączone z komórką jajową innej kobiety, dawczyni, a następnie zarodek transferowany jest do macicy przyszłej mamy. Z dawstwem komórek mamy do czynienia wtedy, gdy przyczyna niepłodności leży po stronie kobiety. Dawczyni komórek jajowych będzie potrzebna, jeśli kobieta cierpi na endometriozę, zaburzenia owulacji czy przedwczesne wygaszanie czynności jajników. Wszystkie stany chorobowe, powodujące brak możliwości dojrzewania zdrowej komórki jajowej kwalifikują do skorzystania z banku komórek jajowych.
Co wiemy o dawczyni komórek jajowych?
Dawczyni komórek jajowych pozostaje całkowicie anonimowa. Przed stymulacją jajników jest weryfikowany jej ogólny stan zdrowia i sprawdzany jest jej fenotyp, czyli zewnętrzne cechy szczególne. Pozwoli to łatwiej dopasować się do wyglądu przyszłej mamy. Nie oznacza to jednak, że każda kobieta w wieku rozrodczym może zostać dawczynią komórek jajowych. Tutaj każda klinika leczenia niepłodności i każdy bank komórek jajowych stosuje swoją restrykcyjną politykę wobec dawczyni. Przede wszystkim musi to być osoba do 30. roku życia, gdyż po upływie trzydziestu lat rezerwa jajnikowa mocno się obniża. Dawczyni komórek jajowych musi być osobą zdrową, bez nałogów oraz bez przeszłości onkologicznej oraz przebytych chorób psychicznych.
Gdzie znaleźć bank komórek jajowych?
Większe i renomowane kliniki leczenia niepłodności prowadzą swoje banki komórek jajowych, które umożliwiają kobietom z wieloma schorzeniami zajście w ciążę i bezpieczne jej donoszenie. Komórki jajowe najczęściej pozyskuje się od kobiet, które zgłaszają się na ochotnika do takiej procedury lub od tych, którym pobrano zbyt dużo komórek jajowych w procedurze zapłodnienia in vitro, dlatego przekazują je do adopcji dla innych par.