Skip to content Skip to footer

Dlaczego CV jest ważne?

Aby znaleźć dobrą pracę często jesteśmy zmuszeni do przeglądania dziesiątek, czy nawet setek ogłoszeń. Na wybrane z nich odpowiadamy, wysyłając CV. Niekiedy towarzyszy mu również list motywacyjny. O ile pisanie listu nie jest trudne – wystarczy że szczerze napiszemy dlaczego zależy nam na danej pracy – o tyle pisanie CV może powodować problemy. A jest to jeden z najważniejszych dokumentów, jakie musimy stworzyć szukając pracy.

Czy pisać CV samodzielnie?


W większości przypadków jesteśmy w stanie napisać dobre CV całkowicie samodzielnie. Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie tego zrobić, nie powinniśmy się martwić. Wystarczy znaleźć odpowiednią firmę np. Kreatorzy Kariery, która oferuje doradztwo zawodowe. Taka firma baz wątpienia jest w stanie stworzyć dla nas profesjonalne CV.

Jeżeli jednak chcemy je stworzyć sami, musimy pamiętać, że zaletą dobrego CV jest przede wszystkim zamieszczenie tam wszystkich niezbędnych informacji. W tym celu można skorzystać z któregoś z dostępnych szablonów. Dzięki nim pisanie CV jest o wiele łatwiejsze. Korzystając z szablonu nie zapomnimy o najważniejszych kwestiach, które muszą się w nim znaleźć, bez których tworzenie CV nie ma sensu.

Zawartość dobrego CV


Dobre CV musi zawierać informacje dotyczące naszego wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Niezbędne są dane kontaktowe i klauzula o przetwarzaniu danych. Wiele osób o niej zapomina, a zgodnie z obowiązującym prawem dokumenty nie zawierające tej klauzuli nie są brane pod uwagę w procesie rekrutacji. Warto więc o niej pamiętać. Istotne są też dane kontaktowe.

Zdarza się, że rekruterzy zwracają również uwagę na zainteresowania lub działalność non-profit. Dlatego takie informacje powinny się tam znaleźć bezwarunkowo. Nie należy jednak z nimi przesadzać, nie mogą zdominować całego układu pisma.
Profesjonalne CV to nie tylko zawartość, ale również odpowiedni układ tekstu. Bez względu na to czy piszemy CV samodzielnie, czy też zajmuje się nim doradztwo zawodowe, warto zwrócić uwagę na to, by układ tekstu jak najlepiej odzwierciedlał jego zawartość.

Dlaczego to ważne?


Rekruterzy oglądający CV mają za zadanie wybranie pewnej ilości kandydatów, spośród których później wybiera się właściwych pracowników. Jednak żeby zakwalifikować się do grona tych wybrańców, którzy będą w przyszłości tworzyć trzon firmy, musimy zainteresować rekrutera. Aby tak się stało, stworzone przez nas CV musi z jednej strony zawierać wszystkie potrzebne informacje we właściwych miejscach, z drugiej zaś musi się czymś wyróżniać na tyle, żebyśmy zostali zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną.

Samo zaproszenie na rozmowę nie gwarantuje nam pracy. Jest to jednak ogromny krok naprzód, w porównaniu do czasu sprzed sporządzenia CV.