Skip to content Skip to footer

Dlaczego warto stosować chemię ekologiczną w domu?

Przy każdym domu istnieje oczyszczalnia ścieków. Jest ona podłączona do miejskiego systemu kanalizacji lub jest odrębną jednostką. Wiele ludzi, którzy posiadają swoje domy jednorodzinne decyduje się na posiadanie szamba jako swoją odrębną jednostkę. A to dlatego, że podłączenie się do miejskiego systemu kanalizacyjnego wiąże się z opłatami, które niejednokrotnie są bardzo wysokie. Zatem ludzie, chcąc nie obciążać zbytnio swojego domowego budżetu, rezygnują z możliwości podłączenia się do miejskiego systemu kanalizacyjnego i wolą opróżniać swoje szambo na własną rękę.

Jak dbać o szambo?

Posiadanie własnego szamba wiąże się z jego częstym zapychaniem się. Na rynku powstało wiele preparatów, które mają zapobiegać i rozpuszczać wszystkie te zawiesiny w szambie, które odpowiedzialne są za zapychanie się szamba. Jednymi z takich preparatów są bakterie do szamba. Bakterie do szamba są mieszanką wyselekcjonowanych, naturalnych szczepów bakterii, drożdży oraz enzymów, które przyspieszają neutralizację i rozkład ścieków. Sprzedawane są w postaci tabletek, saszetek, proszku, rzadziej płynów. Stosuje się je zarówno w przydomowych oczyszczalniach, jak i w bezodpływowych zbiornikach na ścieki, czyli szambach. Jest to tzw. chemia ekologiczna, ponieważ nie szkodzi środowisku tak jak tradycyjna chemia gospodarcza.

Dlaczego warto pozbyć się tradycyjnego chemii gospodarczej a zacząć używać chemii ekologicznej w domu?

Chemia gospodarcza wpływa w bardzo negatywny sposób na środowisko, w którym żyjemy. Zazwyczaj temu środowiskowi szkodzą ludzie, którzy mieszkają w pobliżu. Wszystko przez nadużywanie chemii w domach. A przecież można robić to samo tylko przy użyciu bezpiecznej chemii ekologicznej.

Chemia ekologiczna nie dość, że jest tańsza to jeszcze jest bardzo bezpieczna dla środowiska, w którym żyjemy. Jak tania i wydajna jest chemia ekologiczna można się przekonać kupując w sklepie ocet, sodę oczyszczoną, amoniak czy cytrynę. Za takie zakupy zapłacimy zaledwie kilka złotych a wystarczy nam na naprawdę długo. Natomiast ceny produktów chemicznych, które nie mają nic wspólnego z ekologicznością są dużo wyższe. Dlatego wniosek nasuwa się sam. Warto wypróbować ekologiczne zamienniki tradycyjnej chemii gospodarczej, ponieważ są one równie skuteczne jak te chemiczne a dodatkowo dużo tańsze.