Stworzenie dobrego CV, czyli naszego życiorysu, który przyciągnie uwagę rekrutera, to ogromny krok w stronę wymarzonej pracy. I choć stworzenie Cv w rodzimym języku już przysparza sporo problemów, to tym większym wyzwaniem jest napisanie CV po angielsku. Niestety, coraz częściej zdarza się, że rekrutujemy na dane stanowisko do międzynarodowych firm, a wówczas to, że zostaniemy poproszeni o przesłanie CV w języku angielskim, jest pewne jak w banku.
Jak napisać CV po angielsku?
Pamiętajmy, że nasze CV to nie tylko formalny druk, który musimy dostarczyć do danej firmy, ale też nasza wizytówka. Dlatego też rekrutując na dane stanowisko do wybranej firmy, warto zadbać o jakość tego dokumentu. Przygotowując CV po angielsku, tak samo, jak i wersji po polsku, koniecznie zwróćmy uwagę na samą treść CV. Cała treść musi być merytoryczna i koniecznie poprawna językowo. Pamiętajmy, że poprawność świadczy o naszych umiejętnościach, wersja anglojęzyczna życiorysu wskazuje na nasze umiejętności językowe, tak więc nie powinno być tutaj miejsca na błędy, ponieważ rekruterzy od razu nas skreślą. W końcu w międzynarodowym środowisku powinniśmy płynnie posługiwać się przynajmniej j, angielskim.
Jakie powinno być idealne Cv po angielsku? Jak napisać Cv po angielsku?
To jak powinno wyglądać nasze CV, w dużej mierze zależy od nas samych, jednak na rynku istnieje wiele wskazówek, które mówią, co powinien zawierać ten dokument. Zarówno jak nie sprawdzi się zbyt okrojona wersja życiorysu, tak i ta bardzo rozbudowana może nie być dobrze odebrana. Choć ogólnie uważa się, że wszystko to w głównej mierze zależy dziś od podejścia rekrutera i stanowiska, na które rekrutujemy, to czasami nasze CV już na wstępie wskazuje, czy mamy szansę przejść przez kolejne etapy rekrutacji. Rekruter nawet nie musi jeszcze dokładnie przeanalizować naszego doświadczenia, umiejętności, a wystarczy mu tylko „objętość” Cv. Kiedy to się sprawdza? Kiedy rekrutujemy np. na stanowisko, gdzie będziemy musieli dużo się udzielać (np. manager), kontakt z ludźmi jest podstawowym zadaniem, jakie będziemy wykonywać każdego dnia. Tak więc kiedy nasze CV będzie mocno okrojone, zwięzłe, wówczas rekruter może stwierdzić, że aplikująca osoba jest zbyt skryta, spokojna i małomówna, czyli nie posiada żadnych cech, które powinien mieć manager, leader grupy. Cóż, niestety tak też bywa, bo dziś rekrutacja na podstawie CV znacząco różni się od tych, które przeprowadzano jeszcze kilka lat wcześniej.