Branża drukarska stara się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Nie zaskakuje więc to, że chętnie wprowadza nowe techniki drukowania. Jedną z nich jest technika sublimacji. Na czym polega i dlaczego zdobywa sobie tak duże uznanie?
Specyfika drukowania sublimacyjnego
Osoby, które interesują się drukiem sublimacyjnym zwykle wróżą mu długą karierę. Posiadają przy tym przynajmniej kilka argumentów potwierdzających, że ich optymizm w tym zakresie jest uzasadniony. Na pierwszy plan wysuwa się to, że Nadruki sublimacyjne wysokiej jakości mają szereg zastosowań. I choć druki sublimacyjne na tkaninach są kojarzone przede wszystkim z branżą reklamową, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby stosować je także w przypadku odzieży sportowej – choćby wykorzystywanej na imprezach masowych.Druk sublimacyjny zwraca jednak na siebie uwagę nie tylko dlatego, że jest trwały. Jego zwolennicy podkreślają również, że nadruki sublimacyjne nie są przesadnie kosztowne, a sama technika jest zaliczana do stosunkowo prostych. Jej plusem jest także to, że odzież, również w tej swojej części, która jest barwiona, nie traci charakterystycznych dla siebie właściwości. Decydując się na druk sublimacyjny na tkaninach nie trzeba obawiać się więc, że odzież nie będzie pochłaniać wilgoci, a do tego przestanie przepuszczać powietrze. Mamy też do czynienia z techniką, która nie zmienia właściwości materiału.
Drukowanie sublimacyjne – dlaczego warto?
Druk sublimacyjny nie jest jedynym, jakim interesuje się branża reklamowa. Jego popularność należy więc wiązać z konkretnymi zaletami. Jedna z najważniejszych wiąże się z tym, że tusz jest w stanie przeniknąć nie tylko do wierzchniej, ale i do głębszych warstw poliestru. W rezultacie, dla nadruków sublimacyjnych charakterystyczna jest doskonała czytelność, a efekt rozmycia nie pojawia się nawet wtedy, gdy odzież jest intensywnie użytkowana. Materiał nie staje się też szorstki, co może być pewnym problemem dla jego użytkowników.Czy zatem druk sublimacyjny na tkaninach jest wolny od wad? Podobnie, jak każda inna technika, również ta ma pewne ograniczenia. Nie sprawdza się najlepiej zarówno w przypadku jedwabiu i bawełny, jak i innych naturalnych tkanin. O najlepszych rezultatach można więc mówić wtedy, gdy stosuje się ją na tkaninach z domieszką poliestru.