Skip to content Skip to footer

Działalność biura projektowego

Wybór odpowiedniego biura projektowego z dużym doświadczeniem może nastręczać wielu problemów. Istnieją jednak pewne sposoby, dzięki którym klient może w błyskawicznym tempie zweryfikować wiarygodność danej firmy architektonicznej. Na rynku stale pojawiają się świeże pracownie, które gwarantują innowacyjne podejście do wznoszenia konstrukcji budowlanych w oparciu o najnowsze technologie. Zanim jednak wybór zostanie dokonany, warto samemu przyjrzeć się funkcjonowaniu kilku z nich.

Weryfikowanie wiarygodności konkretnego biura projektowego


W pierwszej kolejności należałoby zapoznać się z ofertą, jaką przedstawia dana firma, na przykład na swojej stronie internetowej. Jeśli wykonuje wiele różnych zleceń, w tym także projekty instalacji sanitarnych oraz wentylacyjnych, można wziąć ją pod uwagę. Kolejnym sposobem na sprawdzenie, czy biuro projektowe ma niezbędne doświadczenie w kwestii wykonywania rozmaitych projektów, jest wyszukanie go w krajowym rejestrze firm. Następnie dobrze byłoby również zwrócić uwagę na kompetencje architektów oraz uprawnienia, jakie posiada dana pracownia. W przypadku, jeśli nie spełnia ona podstawowych wymogów prawnych, należy niezwłocznie zrezygnować ze świadczonych przez nią usług.

Tworzenie odpowiednich projektów instalacji sanitarnych


Profesjonalne biuro projektowe, które zapewnia projekty instalacji sanitarnych oraz projektowanie wentylacji, powinno zatrudniać odpowiednich fachowców w tych dziedzinach. Tak skomplikowane i, niezbędne niemal wewnątrz każdego obiektu, instalacje muszą być wykonane z precyzją i dbałością o wszystkie detale. Do podstawowych zadań klasycznych systemów sanitarnych należą między innymi: doprowadzanie zimnej i ciepłej wody użytkowej, odprowadzanie wody zużytej oraz zapewnienie pewnego poziomu ogrzewania przy udziale służącej do tego wody. Architekt wykonawczy, specjalizujący się w tej materii, powinien również dobrać odpowiednie urządzenia, które wchodzą w skład takiej instalacji sanitarnej.

Podstawowe wymogi do uwzględnienia w trakcie projektowania wentylacji


Projektowanie wentylacji, podobnie jak ma to miejsce w przypadku systemów sanitarnych, musi odbywać się po uprzednim zebraniu niezbędnych danych. Specjalista musi najpierw przeprowadzić stosowne analizy, lokalizując źródła zanieczyszczeń wody, dokonując obliczeń kubatury poszczególnych pomieszczeń oraz, co najważniejsze, określając wytyczne, dotyczące minimalnej zawartości nawiewanego powietrza. Ponadto wszystkie wymienione operacje powinny przebiegać zgodnie z wszelkimi wymaganiami higienicznymi.

Tekst powstał we współpracy ze stroną http://ekozet.pl/