Skip to content Skip to footer

Rodzaje lamp i żyrandoli – do jakich wnętrz pasują konkretne modele?

W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów lamp i żyrandoli. Nic więc dziwnego, że trudno podjąć decyzję i wybrać ten model, który najlepiej podkreśli aranżację pomieszczenia. Wyróżnić można, między innymi lampy i żyrandole wiszące, lampy stołowe i stojące, kinkiety, lampy wbudowane, na przykład w podwieszany sufit. Istnieją także cieszące się coraz większą popularnością oświetlenia profilowe. Do jakich wnętrz dopasować dany rodzaj lampy? Czy nowoczesne oświetlenie może nadać pomieszczeniu nowego stylu?

Lampy stojące w salonie – czy to dobry pomysł?

Lampy stojące są świetnym rozwiązaniem do salonu. Wysoki, minimalistyczny model w miedzianym kolorze to sposób na dodanie wnętrzu industrialnego charakteru. Natomiast, stojąca lampa wykonana z drewna z beżowym kloszem to propozycja do wnętrz klasycznych i przytulnych. Chcąc osiągnąć efekt nowoczesnego wnętrza, warto wybrać model z białym kloszem na trzech wysokich nogach w czarnym kolorze. Ten rodzaj nietradycyjnego oświetlenia to dobre rozwiązanie dla skandynawskich wnętrz.

Wiszące lampy i żyrandole – co wybrać?

Wszystko zależy od pomysłu na aranżację wnętrza. Jeśli chcemy wybrać nowoczesne oświetlenie, to z pewnością naszą uwagę przykują wiszące lampy w ciekawych, ale minimalistycznych formach, na przykład lampy labra. Takie rozwiązanie można zastosować w salonie, ale także jadalni, gdzie oświetlenie może wisieć tuż nad stołem. Warto do każdego pomieszczenia wybrać jedną wiszącą lampę labra lub żyrandol, który będzie głównym punktem światła. Żyrandole wciąż potrafią zaskakiwać formami. W sklepach znaleźć można zarówno modele minimalistyczne, jak i bardzo mocno zdobione, a także nieco gotyckie. Żyrandole podobnie jak wiszące lampy sprawdzą się zarówno w salonie, jak i innych pomieszczeniach, na przykład pokoju dziecka lub gabinecie. Będą natomiast mniej wygodne w kuchni oraz łazience.

Kinkiety – w jakich pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej?

Kinkiet to rodzaj nowoczesnego oświetlenia. Świetnie sprawdzi się w łazience nad lustrem. Spełni swoją funkcję także w przedpokoju oraz zawieszony przy schodach. Może stanowić dodatkowe oświetlenie w kuchni. Poza tym w nowoczesnej formie doda charakteru pokojowi nastolatka. Może prezentować się świetnie w gabinecie, gdzie bardzo ważna jest odpowiednia ilość światła. Lampy labra w postaci kinkietów pozwalają na oświetlenie trudno dostępnych miejsc, w których inny rodzaj lamp nie sprawdziłby się.

Jest wiele rodzajów lamp i żyrandoli na rynku. Każde z nich w odpowiedniej formie można dopasować do dowolnego pomieszczenia. Ważne jest zadbanie o to, żeby we wnętrzu wyróżnić oświetlenie główne, pomocnicze oraz dekoracyjne. Każde z nich pełni inną, ważną funkcję.

Źródło tekstu https://homelight.pl/