Skip to content Skip to footer

Ekrany LCD CCFL czy LCD LED – co wybrać?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele ekranów ciekłokrystalicznych, które znacząco różnią się między sobą. W dużej mierze to właśnie szeroka i różnorodna oferta sprawia, że wiele osób nie wie na które technologie warto postawić.

Ekrany LCD CCFL – co trzeba wiedzieć?

Nowoczesne ekrany LED podświetlane CCFL (ang. Cold Cathode Fluorescent Lamp) oparte są na lampach fluoroscencyjnych z zimnymi katodami. Jest to w chwili obecnej najpopularniejsze i najczęściej stosowane podświetlenie w ekranach ciekłokrystalicznych.

Największym atutem są niskie koszty produkcji, dzięki czemu konsumenci mogą liczyć na konkurencyjną cenę. Opisując największe zalety warto wspomnieć również o jasności, dzięki czemu nie ma problemu z agresywnymi barwami. Dzięki CCFL można liczyć na równomierne podświetlenie. Dla wielu użytkowników dość dużym atutem może okazać się również to, że przy ekranach tego typu nie ma problemów z wypalaniem się obrazu.

Jeżeli chodzi o wady, to przestawienie czerni pozostawia wiele do życzenia. Przy starszych ekranach ciekłokrystalicznych problemem może okazać się gorszy kąt widzenia i dość długi czas reakcji. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że spada płynność szybko zmieniających się sekwencji.

Czym wyróżniają się ekrany LCD Edge LED

Ekran ciekłokrystaliczny Edge LED jak sama nazwa wskazuje oparty jest na popularnych diodach LED. W ekranach tego typu światło jest równomiernie rozproszone bezpośrednio za panelami LCD. Dzięki nowoczesnej konstrukcji Edge LED można liczyć na bardzo cienkie ekrany. Znakami charakterystycznymi jest również zdecydowanie niższe zużycie energii elektrycznej.

Do największych zalet można zaliczyć niewielką grubość i satysfakcjonujący kontrast. Dzięki wysokiemu poziomowi jasności użytkownicy zyskują bardzo ładny obraz. W ekranach Edge LED nie występuje także problem z wypalaniem się obrazu.

Ekran ciekłokrystaliczny ma oczywiście nie tylko same zalety, ale również kilka wad o których należy zawsze pamiętać. Największym problemem jest nie tylko niefunkcjonalne przyciemnianie miejscowe, ale również nierówne podświetlenie. Dla wielu osób dużym problemem może okazać się także dość słabe odwzorowanie czerni zwłaszcza jak weźmie się pod uwagę konkurencyjną technologię Direct LED.

Ekrany ciekłokrystaliczne dostępne są w ofercie Unisystem.