Osoby, które nie mają doświadczenia z kupnem węgla do domowego pieca, mogą mieć spory problem z wyborem konkretnego gatunku. Oferta składów węgla jest bowiem bardzo bogata i zróżnicowana i dla laika – ciężka do zrozumienia. Dlatego warto wiedzieć, jaki rodzaj węgla charakteryzuje się najlepszym stosunkiem ceny do jakości, aby nie przepłacać, a jednocześnie cieszyć się ciepłymi grzejnikami przez całą zimę.
Jaki rodzaj węgla jest najbardziej popularny?
Składy opału oferują sprzedaż koksu, węgla kamiennego i brunatnego, a także miału węglowego. Każdy z wyżej wymienionych gatunków posiada również różne odmiany, dlatego wybór konkretnego rodzaju jest naprawdę trudny. Prawda jest taka, że aby wybrać najlepszy węgiel, trzeba porównywać ze sobą różne parametry. Cena niekoniecznie jest pierwszym z nich, jaki należy wziąć pod uwagę. O wiele większe znaczenie ma kaloryczność opału, czas jego spalania, a także ilość pozostawionego odpadu.
Składy węgla, które oferują sprzedaż koksu, jednoznacznie wskazują, że to właśnie ten gatunek opału jest najczęściej wybierany. Wcale nie ma się co dziwić – charakteryzuje się on naprawdę wysoką kalorycznością i pomimo dość wysokiej ceny wystarcza na bardzo długo, a jego zakup jest najbardziej korzystny.
Warto tylko upewnić się, że kupuje się koks pochodzący z polskich kopalni, a nie z podejrzanego zagranicznego źródła.
Jak wybrać skład opału?
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że poszczególne składy opału potrafią bardzo się między sobą różnić. Mowa tutaj nie tylko o kwestiach ceny, ale także na przykład składowania opału.
Dla własnego bezpieczeństwa warto wybrać taki skład, który oferuje sprzedaż koksu i innych rodzajów węgla, które są składowane pod zadaszeniem. Dzięki temu opał nie nasiąka wodą pochodzącą z opadów atmosferycznych. Każdy chyba zdaje sobie sprawę z tego, że mokry węgiel nie jest najlepszym opałem, a czas jego schnięcia potrafi być bardzo długi.
Warto pamiętać również o tym, że każdy właściciel składu opału na życzenie klienta ma obowiązek udostępnić mu dokumenty, które jednoznacznie wskazują na pochodzenie węgla oraz dokładnie określają jego parametry. Dzięki temu klient zyskuje pewność że transakcja jest w pełni uczciwa, a sprzedawca nie ma nic do ukrycia.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari