Skip to content Skip to footer

Gdzie można kupić węgiel workowany?

Teoretycznie zakup węgla workowanego nie jest żadnym problemem. Owszem, od czasu do czasu pojawiają się pewne trudności związane z jego zakupem, ale najczęściej mają one charakter rynkowy. Mimo to, nabycie węgla w worku w każdym z wymienionych niżej punktów ma swoje zalety i wady.

Skład opału i firmy budowlane

Najlepiej kupić węgiel workowany w składzie opału. Można mieć wtedy pewność, że jest on zakupiony u sprawdzonych dostawców. Pewną alternatywą dla tychże składów są… hurtownie budowlane. Owszem, nie w każdej z nich można taki węgiel kupić, ale jeszcze jakiś czas temu było to bardzo prawdopodobne.

Zaletą zakupu węgla poprzez hurtownię jest dużo niższa cena jego nabycia. Warto podkreślić, że różnice te mogą wynieść nawet kilkadziesiąt złotych na tonie. Co więcej, węgiel w składzie i w hurtowni podlega okresowym przecenom, na które trudno liczyć, kupując go w dużych sklepach, marketach, a nawet hipermarketach.

Markety i inne sklepy wielkopowierzchniowe

Dobrej jakości węgiel workowany można też kupić w dużym sklepie wielkopowierzchniowym, aczkolwiek trzeba pamiętać, że większość tychże sklepów stosuje różnego rodzaju sztuczki cenowe. Co prawda podmioty te reklamują węgiel w „rewelacyjnie niskich” cenach, ale zwykle promocje te dotyczą słabszych asortymentów.

Trzeba też pamiętać, że nie wszystkie sklepy wielkopowierzchniowe oferują dostęp do opału w wyższej klasie energetycznej. Na ich korzyść przemawia jednak to, że cena zakupu tony węgla jest w ich przypadku nieco niższa niż w składnicach. Różnica ta wynika stąd, że markety naliczają niższą prowizję, gdyż sprzedają opał w bardzo dużych ilościach.

Internet? Tu warto się zastanowić!

Węgiel w workach można też zakupić przez Internet. Jest to metoda bardzo wygodna i szybka, aczkolwiek wiąże się też z wyższymi kosztami. Wynikają one kosztów dodatkowych, jakie ponosi sprzedawca.. Często zdarza się tak, że klient ulokowany np. w Katowicach, kupuje opał ze składnicy znajdującej się 100 lub 200 km dalej.

Podsumowując, węgiel workowany można kupić na wiele różnych sposobów i – co najważniejsze – jest to bardzo wygodna metoda jego nabycia. Należy jednak pamiętać, że jego zakup w niektórych punktach wiąże się z ryzykiem poniesienia nadmiernych kosztów. Co do jakości opału takie ryzyko raczej nie istnieje.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.