Skip to content Skip to footer

Grafika bez praw autorskich – jak na niej zarabiać?

Wiele osób szuka udanego pomysłu na biznes, a wiele osób chce prowadzić go z domu. Aby wystartować z taką działalnością potrzeba często bardzo niewiele, a jedną z najszybszych ścieżek jest tu tworzenie produktów, w których zostaje użyta grafika bez praw autorskich, dzięki czemu można je sprzedawać legalnie i bez żadnych opłat.

Skąd pewność, że dane grafiki są bez praw autorskich?

W sieci istnieje wiele darmowych plików graficznych, jednak grafiki bez praw autorskich, które można dzięki ich brakowi wykorzystywać komercyjnie, nie są aż takie częste. Darmowość bowiem nie zawsze oznacza, że z grafiki można korzystać do celów biznesowych.

Jeżeli chce się znaleźć obrazy bez praw autorskich, które mają znaleźć się na produktach, trzeba odnaleźć te darmowe grafiki, które należą do domeny publicznej i udostępnione są na licencji Creative Commons, a najlepiej na jej odmianie, określanej jako CC0.

Takie grafiki można bowiem nie tylko wykorzystywać w celach zarobkowych bez dokonywania w nich żadnych zmian, ale tez można je modyfikować, uatrakcyjniać i wykorzystywać jako elementy innych projektów graficznych. Do tego nie trzeba podawać, przez kogo zostały stworzone i skąd pochodzą.

Jak wykorzystać potencjał darmowych grafik?

Grafika bez praw autorskich może być użyta na rozmaitych produktach, jednak jakimi się zainteresować, by dobrze się one sprzedawały?

Istnieje na rynku wiele platform, które pozwalają niemal każdemu tworzyć produkty, które będą następnie udostępniane do sprzedaży, a powstają one przez druk na żądanie.

Bardzo dobrze sprzedają się między innymi koszulki z nadrukiem, w których wykorzystuje się właśnie obrazy bez praw autorskich. Wielką zaletą takiego modelu zarabiania jest to, że niepotrzebne są żadne inwestycje, gdyż opłata za koszulkę jest pobierana od klienta w momencie zakupu jej przez niego.

Bardzo podobnie działa też sprzedaż kubków, etui na smartfony, czy nawet sprzedaż produktów papierowych, takie jak dzienniki, pamiętniki, czy kalendarze, które można szybko przygotować w programach biurowych, dodając do nich darmowe grafiki i wrzucając na platformę, po czym klienci mogą je zacząć zamawiać.

Pliki takie można znaleźć na licznych platformach, dlatego warto z nich mądrze korzystać, osiągając stały dochód przy zerowych inwestycjach.