Zautomatyzowane linie produkcyjne są wynikiem nie tylko rozwoju nowoczesnych technologii, ale także większych oczekiwań konsumentów. Rosnące potrzeby spowodowały, że w tym samym czasie trzeba wyprodukować znacznie więcej towarów. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym robotom przemysłowym, które tę samą pracę co ludzie wykonają szybciej i sprawniej.
Roboty przemysłowe – czym są i do czego służą
Terminem tym określa się złożone konstrukcyjnie maszyny manipulacyjne automatycznie sterowane, które zostały zaprojektowane z myślą dla wykonywania ściśle określonych czynności, które dobierane są zgodnie z danym stanowiskiem pracy. Ich ruch może ograniczać się do jednej sekwencji, a także być dużo bardziej złożoną i wielozadaniową pracą. Mogą się one od siebie bardzo różnić pod wieloma względami, np. wielkością, ze względu na sterowanie oraz rodzaj ruchu.
Kluczową cechą, które odróżnia je od innych maszyn, jest programowalność. Oznacza to, że ruchy oraz funkcje robota są zaprogramowane, ale można je również zmienić bez konieczności zmiany struktury mechanicznej lub układu sterowania.
Korzyści z zastosowania robotów przemysłowych
Te automatycznie sterowane i programowalne maszyny przede wszystkim zautomatyzowały linię produkcyjną. Zastąpiły człowieka przy uciążliwych, a często także niebezpiecznych zadaniach. Mogą pracować całkowicie samodzielnie powtarzając wciąż ten sam ruch, a także z powodzeniem współpracować z człowiekiem.
Dzięki temu przyspieszyła i usprawniła się produkcja bardzo wielu towarów. Wygenerowało to także oszczędności dla samych inwestorów, którzy mogą ograniczyć zatrudnienie. Poza tym ze względu na różnorodność typów i funkcji mogą być stosowane w bardzo wielu branżach.
Jakie prace wykonują roboty przemysłowe?
Istnieje ich bardzo wiele typów i mogą wykonywać bardzo różnorodne zdania. Między innymi pakują, dokonują załadunków i rozładunków, malują, kleją, montują, przykręcają, testują i kontrolują. Poza tym wykonują dużo bardziej skomplikowane zadania, np. obsługują maszyny CNC.
Pracują więc na wielkich halach przemysłowych, w zakładach produkcyjnych oraz wszędzie tam, gdzie trzeba między innymi wykonywać wciąż ten sam ruch przez wiele godzin precyzyjnie i szybko.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.