Skip to content Skip to footer

Jak czyścić pędzle do makijażu?

Pędzle do makijażu dość szybko ulegają zabrudzeniu, zwłaszcza jeżeli korzysta się z nich na co dzień. Jako że potrafią stać się siedliskiem licznych bakterii i zanieczyszczeń, należy regularnie je myć i dezynfekować, aby przypadkiem nie przenosić tych drobnoustrojów na samą twarz.

Odpowiednia częstotliwość mycia pędzli

Niektórzy zalecają, by takie pędzle myć codziennie po każdym użyciu, ale raczej żadna kobieta nie byłaby w stanie wywiązać się z takiego obowiązku. Na szczęście tę częstotliwość można nieco zminimalizować. Większości podstawowych pędzli wystarczy jedna „kąpiel” w tygodniu.

Nieco inaczej należy jednak postąpić z pędzlami przeznaczonymi do makijażu oka, czyli wykorzystywanymi do rozprowadzania cieni na powiece. One powinny być myte przynajmniej raz na trzy dni.

Czyszczenie ekspresowe

Gdy czasu brak, a pędzle wołają o pomstę do nieba, można zastosować na nich czyszczenie powierzchowne. Co prawda takie mycie nie usunie zabrudzeń występujących w głębszych warstwach włosia, ale przynajmniej poradzi sobie z brudem nawierzchniowym, który najszybciej przedostałby się na twarz.

Do przeprowadzenia czyszczenia ekspresowego potrzeba wyłącznie płynu do dezynfekcji oraz ręczników papierowych. Preparatem należy spryskać włosie wszystkich pędzli do makijażu, a następnie wytrzeć je do czysta.

Czyszczenie dogłębne

Każda kobieta powinna jednak wyznaczyć sobie taki jeden dzień w tygodniu, w trakcie którego zajmie się dokładnym i szczegółowym myciem wszystkich pędzli. Aby dokładnie je oczyścić, należy bowiem poświęcić im trochę więcej czasu.

Pędzle do makijażu najlepiej wymyje zwykła woda z dodatkiem mydła lub naturalnego szamponu do włosów. Roztworem należy czyścić włosie skierowane główką w dół, aż do momentu, w którym ściekająca z niego woda nie będzie zawierać nawet minimalnej ilości kolorowych kosmetyków.

Oleje do zadań specjalnych

Jeżeli jednak jakiś pędzel do makijażu okazał się na tyle mocno zabrudzony, że nawet mydliny nie są w stanie perfekcyjnie go doczyścić, trzeba wytoczyć cięższe działa i sięgnąć po oleje – np. olejek z drzewa herbacianego.

Już kilka kropli olejku dodanego do mydlanego roztworu zapewni mu kilkukrotnie wyższą skuteczność. Taka mikstura przy okazji zabije bakterie i nawilży włosie.

Pędzle do makijażu dostępne są w ofercie Kosmetykizameryki.pl.