Zobaczyłeś pierwsze zaskórniaki na swojej twarzy? Nie panikuj i nie popadaj w kompleksy. Jest wiele skutecznych sposobów, się ich pozbyć. Musisz jednak wiedzieć czym jest trądzik, jakich błędów nie popełniać i jak skutecznie z nim walczyć.
Czym jest trądzik?
To zmiany skórne dotykające 80% dziewcząt i 85% chłopców w okresie dojrzewania. Spowodowane są przede wszystkim burzą hormonalną, zwłaszcza nadmiarem androgenów, które zwiększają produkcję sebum (łój). Sebum produkowane jest przez gruczoły łojowe i chroni skórę przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych i zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu.
Sebum wydalane jest przez mieszki włosowe, ale kiedy jest go więcej, zatykają się i pęcznieją. Następnie przerywają skórę i wydalają sebum w postaci zaskórniaków lub krost.
Objawy trądziku
Pierwsze zmiany trądzikowe pojawiają się na twarzy w postaci zaskórniaków, czyli malutkich grudek w kolorze czarnym lub białym. Mogą także pojawić się na dekolcie, ramionach lub plecach. Pojedyncze zaskórniaki nie są groźne i najczęściej po kilku dniach znikają.
Nie zawsze trądzik kończy się na zaskórniakach. Czasami trądzik przybiera ostrzejszy charakter i wtedy pojawiają się krosty w kolorze czerwonym lub sino-czerwonym. To oznaka stanu zapalnego, jego leczeniem musi zająć się dermatolog.
Leczenie trądziku
Cera trądzikowa wymaga szczególnej pielęgnacji, a nawet leczenia. Już pierwsze zaskórniaki powinny skłonić do zmiany środków pielęgnacyjnych. Przede wszystkim twarz trzeba przemywać łagodnym mydłem o odczynie zasadowym, po drugie należy zrezygnować z wszystkich kosmetyków za wyjątkiem kremu nawilżającego.
Przy niewielkich zmianach można miejscowo stosować maści, aerozole oraz kremy zawierające witaminę A i biotynę. W przypadku stanów zapalnych konieczne jest leczenie trądziku przez dermatologa. Na podstawie objawów i wywiadu dobierze on odpowiednie leczenie. Najczęściej będą to antybiotyki o działaniu ogólnym i miejscowym. Ich zadaniem będzie zmniejszenie stanu zapalnego i produkcji sebum. Po kilku miesiącach trądzik powinien ustąpić.
W ostrym przebiegu choroby lekarz i przy nieskutecznym leczeniu antybiotykami lekarz przepisze leki zawierające izotretinoinę. Powoduje ona jednak wiele skutków ubocznych, dlatego stosowana jest bardzo ostrożnie, choć leczenie trądziku jest bardzo skuteczne.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.