Skip to content Skip to footer

Jak napisać CV?

Curriculum Vitae czyli dobrze wszystkim znane CV to inaczej życiorys zawodowy. W wyżej wspomnianym zamieszczamy nasze dotychczasowe osiągnięcia zawodowe, dodatkowe umiejętności, ukończone szkoły, kursy itp. Wszystko to po to, aby otrzymać zatrudnienie. Ważnym jest, aby wyżej wymienione informacje były umieszczone w odpowiedni sposób, a ich przedstawienie zainteresowało potencjalnego pracodawcę.

Najważniejsze jest pierwsze wrażenie

Rozpoczynając tworzenie CV powinniśmy przede wszystkim zadbać o to, aby było ono spójne i zawierało jak najwięcej informacji, które mogą wskazywać na to, że jesteśmy wprost idealnymi kandydatami na stanowisko, na które aplikujemy. W związku z tym warto by było znaleźć jak najwięcej informacji na temat tego, jak wygląda dobre CV i podążając za wskazówkami rozpocząć tworzenie własnego.

Pamiętajmy o tym, aby swoje Curriculum Vitae przygotować pod konkretną ofertę pracy. W związku z tym przeczytajmy dokładnie o wymaganiach na danym stanowisku i postarajmy się wyciągnąć z uprzednio zdobytego przez nas doświadczenia właśnie te najważniejsze dla potencjalnego pracodawcy kwestie. Dzięki takiemu podejściu to tematu z całą pewnością zyskamy w oczach wyżej wspomnianego, który zechce zaprosić nas na rozmowę rekrutacyjną.

Jak pisać CV?

Wzorów, które ukazują jak wygląda dobre CV jest naprawdę wiele w sieci. W związku z tym nie powinniśmy mieć problemu z tym, aby wybrać takie, które najbardziej będzie odpowiadało naszym oczekiwaniom. Pamiętajmy o tym, aby nie tworzyć zbyt długiego Curriculum Vitae. Tak zwane „wodolejstwo” raczej nie jest dobrze postrzegane. Skupmy się na konkretach i kluczowych zadaniach, za które odpowiadaliśmy na poprzednich stanowiskach.

Co istotne w CV zadbajmy o czytelną czcionkę oraz jej odpowiedni rozmiar. Jeśli mowa o zdjęciu, to ostatnimi czasy panuje powszechne przekonanie, że nie powinno się go umieszczać. Nie mniej jednak wielu pracodawców zwraca uwagę na fotografię, a w przypadku jej braku niejednokrotnie rezygnują z zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną osoby, która takowe CV przesłała.

Jakie informacje należy zamieścić w CV?

W Curriculum Vitae nie powinno zabraknąć takich informacji jak: dane osobowe, wykształcenie, osiągnięcia zawodowe, ukończone kursy, dodatkowe umiejętności, znajomość języków obcych, działalność w różnego typu organizacjach oraz hobby. Pamiętajmy o tym, że im więcej umiejętności przedstawimy, tym bardziej atrakcyjnymi kandydatami na dane stanowisko możemy się okazać, co oczywiście zwiększa naszą szansę na zatrudnienie.