Skip to content Skip to footer

Jak przygotować saunę w domu?

Regularne posiedzenia w saunie mogą zapewnić człowiekowi wiele korzyści – wzmocnić jego odporność, poprawić stan psychiczny, a także zregenerować zmęczone mięśnie. By z tego wszystkiego móc do woli korzystać, warto zdecydować się na montaż saun w domu. Wbrew pozorom nie musi to być specjalnie kosztowna inwestycja.

Czym są sauny?

Polacy powinni uczyć się od mieszkańców Skandynawii. Norwedzy i Szwedzi lubują się przesiadywaniu w mocno nagrzanych pomieszczeniach, gdyż już lata temu odkryli ich niezwykłe działanie. Przeciętny mieszkaniec Skandynawii pozwala sobie na skorzystanie z sauny przynajmniej dwa razy w tygodniu. A co mu to daje? Na pewno lepsze zdrowie, lepszy wygląd i lepsze samopoczucie.

Niewielka popularność saun może wynikać w naszym kraju z ich kiepskiej dostępności. Jako że występują one wyłącznie na basenach, siłowniach i w gabinetach kosmetycznych, warto pomyśleć o utworzeniu ich w domu. Dzięki temu zawsze będzie się mieć do nich dostęp.

Jakie są rodzaje saun?

Zanim ktokolwiek zdecyduje się na montaż sauny, powinien zapoznać się z ich różnymi odmianami. Sauna saunie nierówna. Zupełnie inaczej działa bowiem ta mokra, a inaczej ta parowo-ziołowa. Tradycyjna sauna sucha, nazywana również staro-szwedzką, będzie prawdopodobnie najlepszym wyborem. Można ją nagrzać do temperatury wynoszącej ponad 100 stopni C i dzięki temu w pełni wykorzystać jej potencjał.

Osoby nieprzyzwyczajone do tak wysokich temperatur i suchego powietrza znacznie lepiej poczują się jednak w tzw. saunie mokrej. Temperatura powietrza wynosi w niej przeważnie 50-60 stopni C, a dodatkowym plusem jest podwyższona wilgotność, dzięki której łatwiej znieść uczucie gorąca.

Gdzie zamontować saunę?

Każda firma, która w swojej ofercie usług posiada montaż saun, jest w stanie go przeprowadzić i na zewnątrz, i wewnątrz budynku. Wybór należy tutaj wyłącznie do klienta. A najlepiej by było, gdyby pomyślał on nad nim już na etapie projektowania nowego budynku mieszkalnego.

Saunę wewnętrzną należy bowiem uwzględnić w planie budynku, by z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować niezbędne dla niej przyłącza, odpływy czy także elementy wentylacyjne. Jeżeli dom już został postawiony, lepiej zdecydować się na saunę zewnętrzną.

Motaż saun oferuje firma Megiw