Skip to content Skip to footer

Jak smażyć na patelni ze stali nierdzewnej?

Wbrew powszechnym przekonaniom stal nierdzewna nie jest wcale tak prostym w użyciu materiałem, jak mogłoby się to wydawać. Potrafi sprawić kłopot nawet doświadczonym kucharzom. Każdy, kto zdecyduje się sięgnąć po patelnie ze stali nierdzewnej, powinien zatem tuż po zakupie dowiedzieć się, jak prawidłowo z nich korzystać. Najpierw teoria, potem praktyka.

Odpowiednia temperatura dla stali

Patelnię ze stali nierdzewnej dość łatwo można przegrzać, a wtedy nie będzie się już nadawać do użytku. Z tego powodu zaleca się stawiać ją na mniejszym ogniu. Temperatura stosowana podczas smażenia lub pieczenia nie powinna przekraczać 250 stopni C.

Na przegrzanej patelni dania zaczynają przywierać, przez co trzeba na nią wylać sporą ilość tłuszczu. Skutkuje to podwyższeniem kaloryczności potrawy. Takie kucharzenie na pewno nie będzie dla nikogo ani zdrowe, ani dobre.

Na jakim oleju smażyć?

Jako że tłuszcz wylany na patelnię ze stali nierdzewnej szybko będzie się nagrzewać, powinien być on odporny na działanie wyższych temperatur. Takimi właściwościami charakteryzują się tzw. oleje wysokotemperaturowe. Przystosowane do pieczenia i smażenia na stali.

Do olejów wysokotemperaturowych można zaliczyć m.in. masło klarowane i tradycyjny, często używany w polskiej kuchni olej rzepakowy. Teoretycznie oliwa z oliwek też jest dozwolona, jednak łatwo można ją przegrzać, w wyniku czego zaczynają się z niej wydzielać toksyczne i szkodliwe związki.

Co z pieczeniem?

A czy patelnie ze stali nierdzewnej można bezpiecznie włożyć do piekarnika, by po smażeniu dodatkowo podgrzać w nich potrawę? Jest to jak najbardziej dozwolone. Patelnie ze stali świetnie nadają się do zapiekania i podpiekania.

Oczywiście należy jednak zwrócić uwagę na to, w jakiej temperaturze będzie przygotowywać się dania. Piekarnik najlepiej nastawić na 180 stopni C. Maksymalna dozwolona wartość to 220 stopni.

Uwaga na kolor

Zupełnie naturalne jest to, że patelnie ze stali nierdzewnej pod wpływem użytkowania zaczynają zmieniać swój kolor. Często pojawia się na nich dodatkowa powłoka. Warto zwrócić uwagę, czy równomiernie pokrywa ona dno naczynia.

Jeżeli bowiem patelnia odbarwi się tylko z jednej strony, może to oznaczać, że nie miała ona wysokiej jakości. W takim wypadku lepiej wymienić ją na nowe naczynie.

Patelnie ze stali nierdzewnej dostępne są w ofercie sklepuGastrosilesia.pl.