Skip to content Skip to footer

Jak wybrać najlepszy przester gitarowy?

Każdy, kto przynajmniej choć raz miał styczność z grą na gitarze, wie, że bez porządnego przesteru gitarowego, nie jesteśmy w stanie osiągnąć ciekawych efektów muzycznych. Szczególnie istotne jest to w przypadku gitar elektrycznych. Czym jednak są dokładnie przestery gitarowe? W jaki sposób możemy ich używać? Na co koniecznie musimy zwrócić uwagę? Na te i wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziecie w naszym poniższym artykule.

Przede wszystkim – co możemy osiągnąć dzięki przesterom?

Podstawową informacją, którą musimy poznać, jeśli chodzi o przestery gitarowe, jest to, jakie możliwości nam one dają. Przester gitarowy, może działać na wiele różnych sposobów. Może być on zarówno wbudowany we wzmacniacz, jak i stanowić osobny element. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z grą na gitarze elektrycznej, polecamy przestery, które są bezpośrednio wbudowane we wzmacniacz. Z kolei jeśli chcemy kupić przester gitarowy, który przeznaczony jest do profesjonalnej gry na gitarze, wówczas najlepiej, jeśli byłby on samodzielnym elementem. Dzięki przesterom gitarowym, jesteśmy w stanie w najróżniejszy sposób modyfikować dźwięk. Możemy zwiększać jego dynamikę, jak również ją zmniejszyć. W przypadku profesjonalnych przesterów gitarowych, mamy możliwość wykonywania za ich pomocą korekty dźwięków. Nie ma też większych problemu z podłączeniem takiego urządzenia do innych – np. looperów czy equalizerów.

Jak wybrać odpowiedni dla nas przester gitarowy?

Ostatnią rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę, jest wybór odpowiedniego dla naszych potrzeb przesteru. Na co w tym aspekcie powinniśmy położyć największy akcent? Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć w czasie gry na gitarze elektrycznej. Jeśli zależy nam na skomplikowanej modyfikacji dźwięku, jak również i na tym, aby mieć możliwość podłączenia przesteru do innych urządzeń, zdecydowanie powinniśmy wybrać przestery gitarowe przeznaczone dla profesjonalistów. Z kolei jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z gitarą elektryczną, dobrze jest zdecydować się na wspomniany wcześniej rodzaj przesterów – tych, które wbudowane są bezpośrednio we wzmacniacz. Warto jednak przed dokonaniem zakupu, poszukać informacji na temat rekomendowanych przesterów gitarowych.