Skip to content Skip to footer

Jak wybrać odpowiednią rasę psa?

Psy na sprzedaż dostępne na rynku obejmują szeroką gamę ras – psy myśliwskie, kanapowce, obronne i wiele innych. Różnią potrzebami, charakterem i finansami, które trzeba na nie przeznaczyć. Na co patrzeć, po wpisaniu w Google hasła ,,sprzedam psa”?

Czas i miejsce zamieszkania

Podstawy to ilość czasu, który można poświęcić pupilowi oraz miejsce zamieszkania. Duże psy, psy myśliwskie i inne wymagające sporej przestrzeni nie będą szczęśliwe w małych lokalach. Najlepiej zdecydować się na nie w przypadku, kiedy ma się w pobliżu rozległe tereny, idealne do długich spacerów.Ilość wolnego czasu jest równie istotna.

Każdy pies potrzebuje uwagi i miłości, ale wiele rasy wymaga dodatkowo długich wędrówek. Psy z takimi wymaganiami mogą być dobrym wyborem dla osób kochających sport – będą idealnymi towarzyszami treningów. W przypadku czasu warto podkreślić, że niektóre rasy długowłose, ,,puchate” może i nie potrzebują dużo ruchu, ale ich pielęgnacja może być czasochłonna.

Doświadczenie

Niektóre rasy, zaliczane na przykład do szczególnie inteligentnych i niezależnych, stanowią spore wyzwanie dla właściciela. Mogą być niesforne, trudne w szkoleniu. Decydując się na ich wybór, warto mieć doświadczenie w wychowywaniu psa.Warto tu również zaznaczyć, że doświadczenia wymaga posiadanie psa potrzebującego dużej dawki ruchu. Jeśli mu się jej nie zapewni, ryzykuje się zniszczeniem mieszkania lub ogrodu.

Tryb życia i rodzina

Prowadzony tryb życia to również ważna kwestia. Jeśli jest się osobą towarzyską, przyjmującą wielu gości, raczej powinno się odpuścić rasy obronne. To psy z silnym instynktem obronnym i potrzebą pilnowania terenu, co może stwarzać pewne komplikacje, zwłaszcza jeśli pupil nie będzie odpowiednio wyszkolony.Obronne psy na sprzedaż nie nadają się także dla rodzin z małymi dziećmi. Rasa wybierana do domu z dzieckiem powinna odznaczać się łagodnością, cierpliwością i opiekuńczością. Dodatkowo powinna być w miarę odporna na stres oraz nie reagować gwałtownie na ruch lub hałas. Warto zaznaczyć, że w przypadku dzieci małe rasy niekoniecznie się sprawdzą. Lepszy wybór będą stanowiły większe czworonogi, które zapewnią poczucie bezpieczeństwa, a przy tym dziecko nie będzie traktowało ich jak dodatkowego pluszaka.

Ogłoszenia typu ,,sprzedam psa” są szczególnie popularne w okresie świąt. Ludzie często zwracają wtedy uwagę głównie na wygląd, co niestety często sprawia, że po niedługim czasie pupil trafia do schroniska, gdyż jego charakter nie odpowiada właścicielowi. Z tego względu warto dokładnie przemyśleć, jaką rasę się wybierze.