Skip to content Skip to footer

Jak wysłać paczkę w punkcie?

Nadawanie paczek jeszcze nigdy nie było tak proste. Wszystko za sprawą coraz prężniej rozwijających się sieci punktów kurierskich. Dzięki nim przesyłkę można wysłać lub odebrać w niemal dowolnie wybranym terminie, który nie będzie kolidował z pracą lub innymi obowiązkami. Pytanie tylko, jak to zrobić?

Punkt nadawania paczek – wybór miejsca

Pierwszym etapem jest znalezienie, poprzez serwis internetowy danej firmy, odpowiedniego punktu, w którym można skorzystać z usługi nadania paczki. Może znajdować się on np. w osiedlowym sklepiku, markecie, salonie prasowym czy paczkomacie. Zwykle klienci wybierają lokal położony w najdogodniejszej dla siebie okolicy, czyli np. blisko domu, miejsca pracy lub uczelni. W ten sposób nie trzeba tracić czasu na dojazd. Poza tym zawsze należy prześledzić regulamin oferty, w którym wszystko jest dokładnie wyjaśnione. To ważne, ponieważ zasady korzystania z usługi poszczególnych firm mogą różnić się od siebie, np. ceną, dopuszczalnymi rozmiarami, wagą paczki.

Przygotowanie paczki

Jeśli mamy już wybrany punkt kurierski, możemy przystąpić do przygotowania przesyłki. Tu należy pamiętać, że im większy wymiar lub waga, tym wyższy koszt nadania. Paczkę należy oczywiście zapakować tak, aby nie uległa zniszczeniom czy otwarciu podczas transportu. Zwykle wykorzystywane są do tego celu tekturowe pudełka, a w przypadku mniejszych przesyłek – odpowiednie koperty. Dodatkowo użyć należy folii bąbelkowej, wypełniaczy, taśm zabezpieczających i innych akcesoriów, które uchronią paczkę przed uszkodzeniem. Firmy kurierskie zwykle w ramach usługi oferują również ubezpieczenie, ale klient mimo to powinien zadbać o ochronę rzeczy, którą chce wysłać.

Nadawanie paczki – punkt kurierski

Z przygotowaną przesyłką należy odwiedzić wybrany wcześniej punkt nadawania paczek i po prostu dokonać wysyłki. Obsługa sprawnie i szybko przygotuje wszelkie kwestie formalne, jak np. dokumenty i listy przewozowe. Klient musi potwierdzić nadanie paczki i dokonać opłaty zgodnej z cennikiem usługodawcy. Może to zrobić zarówno gotówką, jak i kartą płatniczą. Bywa również tak, że wysyłka opłacana jest przelewem przez internet. Za dalsze działania odpowiedzialny jest już punkt kurierski. Klient może wrócić do domu i przez kolejne dni śledzić nadaną przesyłkę za pośrednictwem serwisu firmy.