Skip to content Skip to footer

Jak wybrać opiekunkę do dziecka?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie wybór opiekunki do dziecka nie jest tak skomplikowanym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy wiedzieć, jakie aspekty powinni uwzględnić rodzice przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jakie cechy musi mieć dobra opiekunka do dziecka?

Odpowiedzialność

Należy mieć świadomość, że jest to jedna z najbardziej istotnych cech osób pracujących w omawianym zawodzie. Jak wiadomo osoba, której powierza się opiekę nad swoim dzieckiem musi być przede wszystkim odpowiedzialna. Kobieta będzie bowiem czasami spędzała z dzieckiem kilkanaście godzin dziennie.

Opiekunka powinna być także zdolna do przewidywania konsekwencji swojego postępowania. Ponadto niania musi być w stanie zorganizować dziecku czas nie narażając je na niebezpieczne sytuacje. Rekomendowane jest poproszenie o pokazanie referencji z poprzednich miejsc pracy.

Zaangażowanie w pracę

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że dzieci pozostające pod opieką niani, która nie jest odpowiednio zaangażowana w swoje obowiązki narzekają później na ogromną nudę. Rekomendowane jest postawienie na osobę, która będzie organizowała dziecku różnego rodzaju zabawy edukacyjne. Świetnym przykładem mogą być gry powiększające zasób słownictwa dziecka.

Godny uwagi jest również fakt, że niania, która będzie w trakcie opieki zajmowała się prywatnymi sprawami, nie będzie miał korzystnego wpływu na jego rozwój. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie kobiety, która będzie poświęcała zdecydowanie więcej uwagi dziecku.

Kreatywność

Dobra Opiekunka do dziecka powinna być kreatywna. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że maluchy uwielbiają niestandardowe zabawy. Można mieć całkowitą pewność, że jeżeli dziecko będzie spędzało mnóstwo czasu z kobietą obdarzoną wspomnianą cechą, w przyszłości jego głównym zainteresowaniem nie będzie oglądanie telewizji. W jaki sposób rodzice mogą jednak zweryfikować, czy opiekunka jest osobą kreatywną?

Świetnym sposobem będzie zapytanie podczas rozmowy rekrutacyjnej o pomysły na kreatywne zabawy z dzieckiem. Można również poprosić kandydatkę, aby napisała na kartce wszystkie gry, które można zorganizować w trakcie spaceru do parku. Warto wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków osoby o niestandardowym podejściu nie będą bały się takich pytań. Mają bowiem mnóstwo pomysłów na spędzanie czasu z dzieckiem. Nie jest oczywiście rekomendowane sugerowanie się ceną.