Skip to content Skip to footer

Jak wyciszyć mieszkanie?

Aby efektywnie wypoczywać w domu, potrzebujemy ciszy i spokoju. Niestety, często jest to prawdziwym luksusem, szczególnie gdy nasze mieszkanie znajduje się w bloku lub przy ruchliwej i hałaśliwej ulicy. Jak pomóc sobie w takich sytuacjach i choć w niewielkim stopniu zagłuszyć dźwięki dochodzące z zewnątrz lub zza ścian?

Wyciszenie ścian – co to oznacza?

Pod tym pojęciem kryje się zastosowanie różnych rozwiązań, które mają na celu nie tylko stłumić dźwięki dobiegające zza ścian czy z zewnątrz, ale również skutecznie się od nich odizolować i sprawić, że po prostu nie będą do naszego mieszkania wpadać.

Cisza i spokój w mieszkaniu mają kluczowe znaczenie dla naszego komfortu psychicznego – tak nie tylko się lepiej odpoczywa i zasypia, ale również pracuje. Nic więc dziwnego, że poszukuje się skutecznych sposobów na zniwelowanie uciążliwych hałasów.

Proste zabiegi, które stłumią dźwięki

Z hałasem można radzić sobie na wiele sposobów, w tym również doraźnie. Hałas dolatujący zza okien skutecznie można zniwelować wieszając w nich grube i ciemne zasłony oraz niektóre rolety. Gdy zasłonimy nimi całe okna, to niektóre dźwięki uda nam się idealnie wygłuszyć.

Jakie doraźnie wygłuszenie można zastosować na ścianach? Jest to przede wszystkim tapeta oraz panele ścienne. Podobny dają nam kasetony, a także takie elementy wystroju jak dywany. Dzięki nim nie tylko będą do nas docierać bardziej wytłumione dźwięki, ale również nasze hałasy będą mniej słyszalne u sąsiadów.

Profesjonalne zabiegi na Wyciszenie ścian

Wymagają one użycia specjalnych materiałów wykończeniowych. Odizolować się od dźwięków możemy przy pomocy płyt gipsowo-kartonowych zastosowanych na suficie czy ścianach. Pomiędzy nimi należy zastosować, np. wełnę szklaną czy skalną.

Świetne efekty można także osiągnąć z pomocą paneli akustycznych czy specjalnych mat wygłuszających. Z powodzeniem stosuje się również tapetę akustyczną lub korek akustyczny. Wybór metody warto dobrze przemyśleć i dostosować adekwatnie do swoich potrzeb i preferencji.