Skip to content Skip to footer

Jak zmienić pracę i nie żałować?

W życiu każdego człowieka przychodzi moment, w którym staje on przed dylematem czy zmienić pracę, czy też pozostać na swoim starym stanowisku. Warto, więc dobrze się zastanowić przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji. Jak zmienić pracę i nie żałować?

Szukaj czegoś lepszego

Jeśli masz już jakąś pracę, ale chciałbyś z jakiegoś powodu ją zmienić, to koniecznie szukaj pracy, która będzie pod pewnymi względami lepsza od obecnej. Nie chodzi przecież o to, żebyś pogorszył swoje warunki życia.

Lepsza praca to taka, w której możesz liczyć na wyższe wynagrodzenie lub krótsze dojazdy. Zupełnie innym kryterium jest jeszcze dopasowanie stanowiska i obowiązków na nim do Twojego wykształcenia i pasji. Pamiętaj, że powinieneś robić coś, co sprawia Ci przyjemność.

Nie ryzykuj

Nawet jak znajdziesz pracę marzeń, to nie rezygnuj od razu ze swojego poprzedniego stanowiska. Najpierw podpisz umowę z nowym pracodawcom. Oczywiście musisz uprzedzić go o Twoich pozostałych zobowiązaniach. Być może, wakat w firmie uniemożliwia jej normalne funkcjonowanie. Wtedy, nie będą mogli na Ciebie zaczekać.

Dopiero, gdy będziesz w 100% pewien zatrudnienia, złóż wypowiedzenie u obecnego pracodawcy. Najlepiej by rozwiązanie umowy zostało uzgodnione za porozumieniem stron. To najbezpieczniejsze i najbardziej wygodne rozwiązanie dla obu stron. Bądź dyplomatą, a na pewno się dogadacie.

W tej sytuacji powinieneś być uczciwy. Musisz głośno i wyraźnie mówić o tym, że chcesz zmienić pracę i że zdecydowałeś się już przyjąć jakąś ofertę. Pamiętaj jednak, że nie musisz zdradzać jej szczegółów. Warunki zatrudnienia są sprawą wyłącznie pomiędzy Tobą, a Twoim pracodawcom.

A może pora zaszaleć?

Jeśli zastanawiasz się jak zmienić pracę, ale nie możesz znaleźć żadnego stanowiska, które spełniałoby Twoje oczekiwania, to może znak, że powinieneś zacząć pracować na własny rachunek. Własna firma to najwięcej swobody… ale równocześnie to sporo wyzwań.

Jeśli boisz się skoku na głęboką wodę, możesz spróbować prowadzić własną firmę i równocześnie pracować na etacie. Skorzystasz z niższych składek ubezpieczeniowych i równocześnie będziesz mógł upewnić się, czy Twój pomysł na biznes ma potencjał, który może przynieść Ci konkretne dochody.

Kiedy już upewnisz się, że Twoja własna firma to strzał w dziesiątkę, to nie będziesz musiał się już dłużej zastanawiać jak zmienić pracę. Po prostu to zrobisz. Na pewno na tym skorzystasz, choć pewnie będzie Cię to też kosztowało sporo nerwów. Bo praca na własny rachunek to również sporo odpowiedzialności i wyzwań.