Skip to content Skip to footer

Jak znaleźć biuro rachunkowe?

Przedsiębiorcy, którzy chcą nawiązać współpracę z biurem rachunkowym, często mają kłopoty ze znalezieniem właściwego miejsca. Gdzie i jak szukać dobrej księgowości? Na co zwrócić uwagę?

Dlaczego wybór biura jest tak istotny?

Biuro rachunkowe, które podpisuje umowę z klientem, bierze na siebie odpowiedzialność związaną z zajmowaniem się formalnościami jego firmy. Chodzi tu przede wszystkim o podatki i kwestie zusowskie. Przedsiębiorca, który zdecydował się skorzystać z takich usług, nie musi więc przejmować się sprawami urzędowymi – prowadzeniem rachunków, robieniem wyliczeń, zestawień czy prowadzeniem ksiąg zajmuje się teraz biuro. To od jego kompetencji zależy, czy wszelkie kwestie są odpowiednio załatwiane. Nietrudno wyobrazić sobie, co wydarzy się, jeśli np. podatek dochodowy czy VAT będą obliczane błędnie.

Bardzo ważne zatem, aby sprawy swojej firmy powierzać sprawdzonemu usługodawcy, jak choćby grupie Union. Wszystkie informacje na jej temat można znaleźć na stronie http://www.union.katowice.pl. Warto przed podjęciem decyzji dokładnie omówić także zakres usług. Każdy przedsiębiorca może mieć inne potrzeby wynikające z charakteru jego firmy.

Gdzie szukać biura rachunkowego?

Najprostsza droga to pozytywne opinie znajomych, do których ma się zaufanie. Jeśli ktoś z grona przyjaciół czy członków rodziny korzysta z usług danej firmy i jest zadowolony ze współpracy, na pewno warto zainteresować się takim punktem. Dość istotne jest, by biuro rachunkowe zlokalizowane było na odpowiednim dla danego przedsiębiorcy obszarze, choć w dzisiejszych czasach, gdy większość spraw można załatwić mailowo, odległość nie ma tak dużego znaczenia, jak dawniej.

Poza zdaniem znajomych, idealnym miejscem na szukanie wsparcia księgowego jest internet. Każde nowoczesne biuro rachunkowe posiada uruchomioną stronę w sieci, jak np. wspomniana wcześniej http://www.union.katowice.pl. Wystarczy odwiedzić portal i zapoznać się z zamieszczonymi informacjami odnośnie zakresu usług, cennika i innych warunków współpracy.

Na co zwrócić uwagę?

Jeśli mamy już na oku konkretne biuro rachunkowe, trzeba nieco dokładniej mu się przyjrzeć, zwracając uwagę na kilka szczegółów. Dla wielu przedsiębiorców znaczenie ma koszt, co jest zresztą sprawą oczywistą. Trzeba pamiętać, że cena usług różni się w zależności od ich zakresu, a także rodzaju firmy (księgowość spółek jest znacznie droższa niż jednoosobowych działalności gospodarczych).

Wszystkie biura rachunkowe muszą posiadać również ważną polisę od odpowiedzialności cywilnej o odpowiedniej wartości. Warto też zwrócić uwagę na godziny otwarcia takiego miejsca oraz możliwe formy kontaktu z jego pracownikami.