Skip to content Skip to footer

Klej UV – co warto o nim wiedzieć?

Z roku na roku kleje typu UV cieszą się coraz większą popularnością. Mimo to zauważyć można, iż nie każdy jeszcze wie, czym ten rodzaj kleju jest i do czego służy. Co zatem warto wiedzieć o klejach UV?

Szkło a kleje UV

Klej UV idealnie nadaje się do klejenia szkła. Wynika to m.in. z tego, iż klej ten jest całkowicie przezroczysty, a dodatkowo odpowiednio rzadki. W przypadku klejenia takiego materiału jak szkło nadaje się zatem idealnie.

Co ważne, klej typu UV świetnie sprawdza się nie tylko do sklejenia elementów ze szkła. Można go także wykorzystać do wypełnienia bardzo cienkich szczelin. Jego zastosowanie jest zatem bardzo szerokie.

Tworzywa sztuczne a kleje UV

Klej uv można wykorzystać także do klejenia różnego rodzaju tworzyw sztucznych, w tym elementów PCV. W przypadku klejenia tworzyw sztucznych klejem UV pamiętać trzeba o kilku istotnych kwestiach.

Długość wiązania uzależniona jest tu od prawidłowego doboru natężenia oraz długości promieni lampy UV. Pamiętać także trzeba o tym, że klej zwiąże jeden z klejonych materiałów tylko pod warunkiem, że będzie on przezroczysty.

Przygotowanie powierzchni do klejenia

Przed samym klejeniem klejem UV powierzchnie powinny być odpowiednio przygotowane. Ważne, aby były czyste. Dodatkowo dobrze będzie, jeśli zostaną dodatkowo zabezpieczone preparatem gruntującym.

Do czyszczenia elementów przed klejeniem warto jest wykorzystać specjalistyczne chusteczki. Dzięki temu elementy, które mają zostać sklejone, wyczyścić można nie tylko bardzo szybko, ale i wygodnie.