Nazwa kontener IBC pochodzi od angielskiego wyrażenia Intermediate Bulk Container i mianem tym określa się paletopojemniki lub inaczej zbiorniki przeznaczone do transportowania cieczy. Zbiornik IBC szczególną rolę odgrywa w transporcie towarów niebezpiecznych.
Rodzaje kontenrów IBC
Kontenery IBC występują w różnych wielkościach. Spotykane są zbiorniki 1000, 800, 600 a także 300 litrów. Największym zainteresowaniem cieszą się paletopojemniki o objętości 1000 l, które pozwalają na przewóz w jednym pojemniku ogromnej ilości płynów.
Kontenery są wykonane z przezroczystego lub półprzezroczystego tworzywa, umożliwiającego kontrolę ilości pozostałego płynu. Niejednokrotnie stan zbiornika można oszacować dokładniej za pomocą umieszczonej na frontowej ściance zbiornika skali, podawanej w dwóch jednostkach, jakim są litry i galony.
Często także kontener IBC występuje w tak zwanym wariancie modułowym, dzięki któremu możliwe jest wyjmowanie poszczególnych elementów na przykład w celu ich umycia. To niezwykle higieniczne rozwiązanie doskonale sprawdza się przy produkcji żywności i leków.
Paletopojemniki niezbędne w wielu branżach
Zbiornik ibc to rozwiązanie powszechnie stosowane w wielu branżach. Trudno wyobrazić sobie bez niego funkcjonowanie współczesnej logistyki, spedycji i transportu.
Kontener IBC sprawdza się w różnych gałęziach przemysłu, w których wykorzystywane są płyny. Nie sposób pominąć branży spożywczej, w której przewóz i magazynowanie niezbędnych do produkcji substancji ciekłych jest codziennością. I tak do paletopojemników trafia między innymi: mleko, napoje alkoholowe, soki czy jadalne oleje.
Liczne gałęzie przemysłu chemicznego, z branżą kosmetyczną i farmaceutyczną na czele także nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez pojemników IBC. Tym bardziej, że można w nich bezpiecznie przechowywać wszystkie płyny, nawet kwasy, alkohole czy lakiery. Zbiornik IBC jest bowiem dedykowany substancjom niebezpiecznym. Na hale produkcyjne przedsiębiorstw, wytwarzających płynne produkty – od szamponów do włosów aż po leki w ciekłej postaci czy chemię stosowaną w drukarniach trafiają zbiorniki IBC. Napełnione wyprodukowanymi w laboratoriach cieczami są tam rozlewane w niewielkie opakowania, znane klientom ze sklepowych półek.
Tak zwane paletopojemniki znajdują także szerokie zastosowanie w branży motoryzacyjnej, która także wykorzystuje wiele płynnych substancji.