Kudzu korzeń od wieków wykorzystywany jest w Chinach, Japonii i Korei. Dzięki swoim leczniczym właściwościom stał się przedmiotem zainteresowania naukowców, a dziś coraz częściej wykorzystywany jest w medycynie alternatywnej w wielu państwach. Co warto o nim wiedzieć i dla kogo może okazać się dobrym rozwiązaniem?
Jakie właściwości posiada kudzu?
Wśród potwierdzonych naukowo sposobów oddziaływania na organizm pojawiają się między innymi właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i obniżające ciśnienie tętnicze. Jednym z cennych składników odnajdowanych w korzeniach tej rośliny jest pueraryna, która może zapobiegać występowaniu arytmii serca i cukrzycy oraz wspierać prawidłowe krążenie krwi. Najbardziej popularne zastosowanie, jakie posiada kudzu korzeń dotyczy wspierania w walce z nałogami. Co warto wiedzieć na ten temat?
Leczenie alkoholizmu i innych uzależnień
Dzięki zawartym w roślinie związkom flawonoidowym możliwa jest redukcja napięcia i zmęczenia oraz poprawa nastroju. Zażywanie kudzu stymuluje wydzielanie serotoniny i dopaminy. Może więc wpływać korzystnie na samopoczucie uzależnionych i zmniejszać potrzebę sięgnięcia po używki. Jednocześnie, kudzu proszek posiada właściwości odtruwające i ułatwia usuwanie z organizmu toksyn, takich jak nikotyna i substancje powstałe w wyniku metabolizmu alkoholu.
Na co jeszcze działa kudzu?
Działanie antyoksydacyjne rośliny może obniżać ryzyko powstawania nowotworów. Ponadto, zawarte w niej substancje osłabiają działanie testosteronu. Dzięki temu, jej zażywanie może minimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów prostaty. Sposób oddziaływania na układ hormonalny łagodzi również objawy menopauzy.
Jak stosować kudzu proszek?
Dawkowanie i rodzaj terapii powinny być dopasowane do zamierzonego efektu. Suplementację warto skonsultować z lekarzem. Ten środek spożywać można w postaci rozpuszczanego w wodzie proszku lub standaryzowanych tabletek. Odpowiednio zażywany preparat może wspomóc w poprawie stanu zdrowia i samopoczucia.