Skip to content Skip to footer

Kostki do gry na gitarze – najważniejsze informacje

Gitara jest wyjątkowym instrumentem, z którego dźwięki można wydobyć na wiele sposobów. Grać na gitarze można zarówno przy pomocy palców, jak i przez zastosowanie specjalnej kostki.

Palce czy kostka do gry na gitarze?

Gra palcami na gitarze bez wątpienia ma mnóstwo zalet. Jedną z najistotniejszych jest możliwość wykonywania nawet bardzo złożonych linii melodycznych. Ponadto doświadczenie gitarzyści doskonale wiedzą jak używać dłoni do bicia strun, aby przy pomocy gitary uzyskać bardzo ciekawe efekty perkusyjne. Co ciekawe mimo dużej popularności i rozpowszechniania kostek do gry na gitarze wielu znanych muzyków grających zawodowo na tym instrumencie gra właśnie palcami.

Choć grając palcami na gitarze, można uzyskać wiele interesujących dźwięków, to jednak zdecydowana większość gitarzystów stosuje do gry kostki. Ich popularność wynika przede wszystkim z wygody zastosowanie. Choć są to niewielkie elementy, to tak naprawdę sprawiają, że ręka w czasie gry wykonuje mniej ruchów, a palce nie uderzają w struny, co pozwala na znacznie dłuższą grę oraz dużo przyjemniejszy kontakt z instrumentem. Ponadto kostki znacznie lepiej sprawdzają się w graniu akordów riffów czy solówek niż palce.

Jakie piórko będzie najlepsze?

Tak naprawdę wybór odpowiedniego piórka powinien być w całości zależny od osobistych preferencji gitarzysty, który powinien mieć na względzie przede wszystkim kwestie własnej wygody i pożądanego brzmienia. Warto przy tym pamiętać o tym, że te cienkie listki generują bardzo delikatne dźwięki, a zatem z pewnością nie będą się podobały osobom, którym zależy na dynamicznej grze. Ich dużą zaletą jednak jest elastyczność, która przekłada się na komfort gry, ponieważ w czasie korzystania z takich kostki siła uderzenia w struny nie przenosi się na palce. Kostki do gry na gitarze wykorzystywane są niezwykle chętnie przede wszystkim przez wielbicieli gry akordowej.

Na rynku dostępne są również kostki do gry na gitarze grube, które są przeciwieństwem miękkich. To rozwiązanie idealne do gry jednogłosowych linii melodycznych lub riffów. Wybierając kostkę do gry, koniecznie należy pamiętać na tym, że zarówno jej kształt jak i wielkość czy materiał, z jakiego została wykonana, ma ogromny wpływ na brzmienie.

Kostki do gry dostępne są w ofercie Grawernia.pl.