Skip to content Skip to footer

Kotły elektrodowe – ogólna budowa układu

Nowoczesne systemy grzewcze mają z reguły bardzo uporządkowaną architekturę. Tak też jest w przypadku kotłów elektrodowych, które – będąc urządzeniami elektryczno – elektrycznymi, doskonale sprawdzają się w roli centralnych elementów automatyki grzewczej. Co warto wiedzieć na temat ich budowy?

Czym jest kocioł od zewnątrz?

Kotły elektrodowe to tak naprawdę zaawansowana elektronika, która – zamknięta wewnątrz specjalnej obudowy – pozwala sterować pracą specjalnie zaprojektowanych grzałek. Wewnątrz urządzenia sterującego znajduje się zarówno układ sterowniczy, jak również układ zasilający. Ich komponenty są powiązane ze sobą, dzięki czemu zasilanie (jeden obwód) jest automatycznie odłączane przez sterownik (drugi obwód).

Oznacza to, że kocioł ten musi być podłączany do „otoczenia” za pomocą co najmniej 4, a najlepiej 6 przewodów. Wynika to z faktu, że obwód zasilający powinien być poprowadzony poza obudową kotła, co w naturalny sposób doprowadzi do zmniejszenia ryzyka jego przepalenia lub ogólnego przegrzania i uszkodzenia.

Grzałki i nie tylko, czyli element wykonawczy

Kotły elektrodowe składają się również z modułu wykonawczego, który zawiera szereg wbudowanych grzałek. Ich rolą jest ogrzanie specjalnego płynu roboczego, który następnie – tłoczony do wymiennika – oddaje swoje ciepło otaczającej go wodzie. Co ważne, instalacja ta ma charakter zamknięty i jest całkowicie hermetyczna. Mimo to posiada ona zawór do uzupełniania płynu roboczego.

Warto powiedzieć też kilka słów na temat wspomnianego płynu. Musi być to substancja dopuszczona przez producenta kotła elektrodowego, gdyż w przeciwnym razie może ona uszkodzić obwód pierwotny systemu przekazywania ciepła. Ważne jest też, by wspomniany płyn posiadał odpowiednią pojemność cieplną, dzięki której może on efektywnie przekazywać energię.

Instalacja hydrauliczna

Ważnym elementem kotła elektrodowego jest wchodząca w jego skład instalacja hydrauliczna. Mowa tu przede wszystkim o rurach, uszczelkach itd., dzięki którym substancja czynna nie zostaje emitowana do otoczenia. Nie można również zapominać, że wspomniana instalacja musi być też odpowiednio zaizolowana przed działaniem np. chłodu.

Podsumowując, kotły elektrodowe to bardzo ciekawy system ogrzewania. Dzięki nim można w pełni ekologicznie ogrzać nawet dużą przestrzeń użytkową. Rzecz jasna wszystko zależy tu od wydajności kotła, a także od zastosowanych do jego produkcji komponentów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.