Skip to content Skip to footer

Kryzysy, uzależnienia i pomoc

Dzieci i młodzież coraz częściej muszą korzystać z pomocy psychologa. Dla tej grupy wiekowej dedykowany jest psycholog dziecięcy. Jest to specjalnie wyszkolona osoba, która potrafi pomóc dzieciom i młodzieży. W tym wieku problemy są inne niż w wieku dorosłym.

Aby zapobiec najgorszemu

Coraz więcej osób boryka się z różnego rodzaju problemami i zaburzeniami natury psychicznej. Emocje odgrywają w życiu człowieka ogromną rolę. W wieku nastoletnim i w wieku dziecięcym jest to szczególny problem. Dzieci i młodzież jeszcze nie do końca potrafią sobie z tym radzić, stąd bierze się wiele dramatów. Dlatego właśnie warto, aby problem został zauważony w porę. Inaczej może się to bardzo źle skończyć.

Coraz więcej dzieci i młodzieży popełnia samobójstwa. Ktoś, kto odbiera sobie życie, musi być w ogromnej desperacji. Dlatego właśnie psycholog dziecięcy na Śląsku sporo pracy. Praca psychologa to jedno. Dziecko i jego rodzice także muszą zrobić co w ich mocy, aby spróbować uporać się z danym problemem.

Uzależnienie od gier

Psycholog dziecięcy na Śląsku pomaga dzieciom i młodzieży uporać się między innymi z uzależnieniami. Coraz więcej młodych ludzi jest uzależnionych na przykład od komputera i Internetu. Życie w wirtualnym świecie jest bardzo pociągające. Niestety, to fikcja a nie rzeczywistość. Im wcześniej młody człowiek zda sobie sprawę z tego problemu, tym lepiej.

Młodzi ludzie bardzo często uzależniają się także od gier komputerowych. Coraz więcej terapeutów uzależnień mówi o tym problemie. Źródło tego problemu jest bardzo złożone i nie sposób wskazać go jednoznacznie. Rodzice coraz więcej pracują i nie są obecni w domu i w życiu dziecka. Nie mają też kontroli nad tym, co dzieci robią przy komputerze.

Kryzysy u młodych ludzi

Można zastanawiać się, czy eksperci pracujący z dziećmi w zakresie psychologii, psychoterapii i psychiatrii będą mieli w przyszłości więcej czy też mniej pracy. Wydaje się jednak, że kryzys jest tutaj nieunikniony. Problemów będzie coraz więcej. Jeżeli większość społeczeństwa nie opamięta się, dzieci i młodzież będą w coraz większym kryzysie.

Możliwości pomocy jeśli chodzi o usługi psychologów i psychiatrów w Polsce niestety są ograniczone. Tych specjalistów nie jest wielu. Na pomoc z NFZ trzeba bardzo długo czekać. Kiedy młoda osoba grozi, że odbierze sobie życie, za jakiś czas może być już za późno na pomoc. Dlatego też trzeba zadziałać szybko. Rodzice i opiekunowie muszą być bardzo czujni.