W wielu przypadkach podczas zakupów spożywczych zwracamy uwagę przede wszystkim na cenę. To praktycznie najczęstszy wyznacznik, który wskazują w ankietach Polacy. I chociaż niska cena wcale nie zawsze oznacza gorszą jakość, warto zwracać uwagę na składniki, które znajdują się w danym produkcie. Jak zatem dokonywać bezpiecznych i zdrowych zakupów spożywczych? Odpowiedź na to pytanie przedstawiamy w dzisiejszym poradniku.
Na co zwracać uwagę podczas zakupów spożywczych?
Wybraliśmy dwa obszary, które z pewnością powinny wpłynąć na podejmowane decyzje podczas dokonywania zakupów spożywczych. W każdym przypadku niezwykle ważne będzie czytanie etykiet. Jeżeli stanowi to dla nas kłopot, warto sięgnąć po aplikacje na telefon, które mogą nam w tym pomóc lub po prostu przygotować listę składników, których należy unikać.
Żywność nieznanego pochodzenia
Mimo wszystko bardzo rzadko zwracamy na to uwagę. Najczęściej jest tak, że nie patrzymy na to, gdzie dany produkt został wyprodukowany i kupujemy „jak leci”. Duży problem stanowią również zakupy na (pseudo)bazarach. Wiele kontroli wykazało, że zakupiony na targu miód okazywał się bezwartościowy i zawierał wiele substancji słodzących.
W tej kwestii ważne jest to, aby sprawdzać źródła. Zdrowa żywność od producenta zawiera najczęściej wiele dodatkowych certyfikatów, które potwierdzają fakt, iż zakupiony produkt posiada odpowiednie wartości odżywcze. Te informacje wskazywane są na etykietach.
Prawidłowo oznakowana żywność
Zdrowe produkty od producenta zawsze zawierają niezbędne informacje takie jak: nazwa rodzajowa (np. mleko pełne); termin przydatności (należy spożyć do…); wykaz składników; wskazówki na temat przechowywania oraz oznaczenia producenta.
Ważne jest również to, aby miały informacje na temat zawartości netto oraz dodatkowe oznakowania, które regulowane są przez obowiązujące przepisy.
Weryfikowanie wskazanych powyżej informacji z pewnością pozwoli na zakup zdrowych i pełnowartościowych produktów. Chociaż ich cena często może być nieco wyższa, warto pamiętać o tym, aby nie oszczędzać na naszym zdrowiu. Tym bardziej że z wielu statystyk winka, iż wyrzucamy około 15% zakupionych produktów spożywczych. Zatem można kupić kilka rzeczy mniej i zjeść je ze smakiem, niż faszerować nasz organizm nieznanych produktami, które negatywnie wpływają na nasze samopoczucie.