Skip to content Skip to footer

Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając monitor oled?

Nowoczesne monitory oled nie należą do najtańszych wydatków, dlatego też tym bardziej warto postawić na wysokiej jakości sprzęt, który nawet po wielu latach użytkowania spełniać będzie swoje zadania. Niniejszy artykuł to dobry wybór dla osób, które nie znają się na sprzęcie IT, a pomimo tego, chcą kupić porządny monitor oled.

Na co zwrócić uwagę?

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na rok produkcji wybranego modelu. Nowsze ekrany jak łatwo się domyślić wyposażone są w zdecydowanie bardziej zaawansowane technologie. Ma to olbrzymie znaczenie przede wszystkim dla tych osób, które potrzebują na przykład szybkiego portu HDMI 2.1.

Na półkach sklepowych w dalszym ciągu dostępne są starsze monitory oled na przykład z 2018 roku, które niestety nie posiadają nowych aplikacji i najnowszych aktualizacji oprogramowania. Tylko przy najnowszych monitorach można liczyć na pełne wsparcie, dlatego też zakup sprzętu sprzed drugiej generacji nie jest dobrym pomysłem.

Czym charakteryzuje się technologia oled?

Monitor oled wykorzystuje led-y organiczne, które jak sama nazwa wskazuje wykonane są ze związków organicznych. Mowa tutaj oczywiście o polimerowych półprzewodnikach, które emitują światło. Przy ekranach tego typu, źródłem obrazu są same led-y.

Nowoczesne monitory oled nie wymagają specjalnej warstwy ciekłokrystalicznej, ani dodatkowego podświetlenia. Największym atutem monitorów oled jest znacznie wyższy poziom czerni oraz nieskończony kontrast. Wynika to w dużej mierze z tego, że w technologii oled każdy poszczególny piksel można wyłączyć.

Jakie wady i minusy?

Czas reakcji matryc oled jest zdecydowanie krótszy, niż w przypadku konkurencyjnych monitorów oled. Dla wielu użytkowników olbrzymią zaletą może okazać się również to, że kąt widzenia może być dowolny. Przy wielu innych technologiach niestety dochodzi do znacznego pogorszenia kontrastu.

Głównym ograniczeniem monitorów oled jest zdecydowanie mniejsza jasność obrazu. Różnice są bardzo widoczne zwłaszcza w trybie HDR. Jeżeli istnieje taka możliwość, to warto oglądać filmy w zaciemnionym pokoju. W starszych monitorach oled, mogą pojawić się także mniejsze lub większe problemy z wypalaniem pikseli.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Unisystem.