Nowoczesna technologia sprawia, że praktycznie każdy materiał może być ozdobiony ciekawym, kolorowym wzorem. Początkowo było to jedynie możliwe na wyrobach lnianych i bawełnianych, ale powstało drukowanie sublimacyjne.
Czym jest drukowanie sublimacyjne?
Pełnym i kolorowym obrazem można uszlachetnić nawet syntetyczne materiały wyprodukowane na bazie poliestru. Druk sublimacyjny na tkaninach jest stosowany po to, żeby wydruk był jak najlepszej jakości. Jest to metoda powszechnie wykorzystywane przez projektantów oraz producentów. Proces nanoszenia obrazu na tkaninę syntetyczną nie jest skomplikowany. Przy pomocy specjalnej drukarki wybrana grafika jest przenoszona na odpowiedni papier. Należy pamiętać, że atrament na arkuszu musi wyschnąć całkowicie. Płynne farby, które dostaną się na papier zaczynają stopniowo twardnieć. Druk sublimacyjny na tkaninach można podzielić na trzy rodzaje: pośredni, bezpośredni mokry oraz bezpośredni suchy. Najbardziej skuteczna metoda to pierwsza, ponieważ obrazy są kolorowe oraz wyraziste. Tak naprawdę od rodzaju materiału zależy wybór danej technologii. Małe prasy termiczne i drukarki powinny całkowicie wystarczyć, żeby wydrukować ilustracje na koszulkach. Urządzenia nie zajmują zbyt dużo miejsca, dlatego można je bez problemu postawić na klasycznym stole.
Jak wygląda druk sublimacyjny?
Warto zwrócić uwagę na fakt, że są często kupowane przez małe firmy oraz projektantów zajmujących się tworzeniem strojów z tak zwanym nadrukiem ekskluzywnym. W ostatnich latach drukowanie sublimacyjne cieszy się bardzo dużą popularnością, a przede wszystkim zajmuje mało czasu. Do stworzenia wysokiej jakości produktu będzie potrzebny odpowiedni sprzęt oraz oprogramowanie. Przede wszystkim trzeba posiadać papier sublimacyjny, prasę termiczną oraz drukarkę atramentową. Za odwzorowanie kolorów i szybkość drukowania odpowiedzialny jest procesor rastrowy. Szczególnie ważnym elementem jest prasa termiczna. Powinna mieć przede wszystkim regulację temperatury i ciśnienia, a także możliwość równomiernego rozprowadzania gorącego powietrza oraz maksymalnego dociskania. W nowoczesnych modelach zastosowano nawet system, który zmniejsza ciśnienie. Dzięki temu możliwa się płynna praca z bardzo cienkimi nośnikami. Do drukowania sublimacyjnego potrzebny jest też właściwy tusz.