Szafy wnękowe coraz częściej pełnią funkcję elementu wystroju wnętrz zarówno domów, jak i mieszkań. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, ponieważ szafy przesuwne do zabudowy wnęk posiadają szereg zalet, są wygodne, łatwo je zagospodarować, a przy okazji istnieje możliwość oszczędności miejsca.
Szafy wnękowe zamiast wolnostojących
Nie da się ukryć, że szafy do zabudowy wnęk coraz częściej – z powodzeniem – zastępują szafy wolnostojące. Nic dziwnego, ponieważ istnieje możliwość dopasowania ich do wymiarów między innymi wnęk lub ścian, a co tym idzie – trudne do zagospodarowania miejsca można z powodzeniem zamienić w szafy. Dzięki nim, można zaoszczędzić sporo miejsca, co w szczególności jest niezwykle ważne w domach i mieszkaniach o niewielkim metrażu.
Jak wygląda szafa wnękowa?
Szafy przesuwne do zabudowy wnęk składają się z kilku części, a mianowicie: części zewnętrznej, to jest drzwi, a także (bardzo często) ścianek bocznych. Wewnętrzna strona z kolei to półki, drążki, wieszaki oraz kosze.
Wspomniane szafy – jak sama nazwa wskazuje – są oferowane z drzwiami przesuwnymi, jednakże można także zdecydować się na takie, które składają się lub uchylają. Przesuwne jednak są najczęściej spotykanymi ze względu na to, że nie potrzebują one dodatkowego miejsca, aby je otworzyć. Oznacza to więc, że doskonale nadają się do niewielkiej garderoby czy też wąskiego korytarza.
W przypadku ciężaru drzwi szaf przesuwnych, opiera się on w głównej mierze na wózkach jezdnych, które są schowane w ramiaku. Najczęściej obciążenie jednego skrzydła nie przekracza sześćdziesięciu kilogramów, jednakże finalnie jest to uzależnione przede wszystkim od parametrów drzwi, ich wysokości oraz grubości, a także materiałów, z jakich je wykonano. Z całą pewnością jednak lepiej jest zdecydować się na podwójne, mniejsze skrzydła, aniżeli jedno, znacznie bardziej masywne.
Jak zamówić szafę przesuwną do zabudowy wnęk?
Szafy przesuwne do zabudowy wnęk można zamówić w firmach, które wykonują takie przedmioty specjalnie na zamówienie. Pierwszym krokiem jest kontakt z fachowcami, a następnie umówienie się z nimi na wykonanie niezbędnych wymiarów. Te najczęściej są bezpłatne, ale niektóre firmy wymagają od klienta wpłaty kaucji zwrotnej lub podpisania umowy.
Przedstawiciel firmy przyjeżdża do klienta, wykonuje pomiary wnęki i szacuje koszty zabudowy. Co ważne, można zwrócić się o wycenę do kilku firm i porównać ich oferty.