Skip to content Skip to footer

Nawadnianie ogrodów – jak je zorganizować?

Budowa domu jest zawsze dużym przedsięwzięciem. Kiedy go budujemy mamy jednak poczucie, że tworzymy coś naprawdę wartościowego. Podobnie jest z projektowaniem przydomowego ogrodu. Zawsze w trakcie planowania wyobrażamy sobie, jak będą wyglądać za parę lat rośliny, które posadzimy. Warto jednak mieć również na uwadze fakt, że ogrodem trzeba się zajmować na bieżąco. Jedne prace wykonujemy częściej od innych, ale aby ogród zawsze był wspaniały, nie możemy ich zaniedbać. Pracą, jaką powinniśmy wykonywać najczęściej jest podlewanie roślin, lub inaczej mówiąc nawadnianie. Praca ta może zajmować nam dużo czasu, więc dobrze jest zainstalować sobie system nawadniający.

Nawadnianie ogrodów- jak je zorganizować?

Nawadnianie ogrodów oraz trawników, nie jest tak prostym zadaniem jak można było by sobie to na początku wyobrażać. Pierwsza rzecz to taka, że jeżeli założymy sobie że wystarczy nam tylko wąż ze zraszaczem, to możemy się nieźle zdziwić. Szczególnie latem będziemy mieć wiele roboty. Drugą sprawą jest selektywne podlewanie roślin. Jedne rośliny potrzebują wody więcej inne mniej, ponadto rosną w miejscach bardziej zacienionych i bardziej nasłonecznionych. Trzeba również pamiętać, że dla roślin zarówno za mało wody jest niebezpieczne jak i za dużo.

Aby przybliżyć sobie tematykę warto jest podzielić sobie temat na proste kategorie. Kategorie te to:

– metoda „z ręki”;
– zraszacze do trawy włączane lub wyłączane przez nas;
– automatyczne systemy nawadniania trawników i ogrodów,

Metoda „z ręki” to wspomniane wcześniej sterczenie w ogrodzie z wężem w ręce. Tak podchodząc do sprawy na poważnie, to sprawdza się ta metoda w przypadku, kiedy mamy mały ogród. Przy większych obszarach warto jest rozważyć systemy nawadniania trawników i ogrodów.

Zraszacze do trawy

Zraszacze do trawy podłączone w układ dają nam dużą wygodę. Włączamy główny zawór wody, a one za nas podlewają trawnik. Później musimy go tylko wyłączyć. System taki można wyposażyć we włącznik i wyłącznik czasowy oraz dysze rożnego rodzaju. Układ tego typu dobrze sprawdza się na trawnikach, ale nawadnianie ogrodów jest już zdecydowanie inną sprawą.

Selektywne nawadnianie ogrodów

Automatyczny system do nawadniania firmy http://zielony-trawnik.pl/, który jest wieloczujnikowy i posiada mózg w postaci komputera, jest w stanie zapewnić nam nawadnianie roślin w zależności od ich potrzeb. System taki jeśli jest dobrze skonfigurowany i zainstalowany, jest niemal bezobsługowy. Łatwo można również zmieniać parametry. Na taki system składają się między innymi:

– jednostka centralna;
– czujniki : wilgoci, nasłonecznienia;
– przewody;
– elektrozawory;
– przepływomierze;
– zraszacze;
– pompy wody.