Skip to content Skip to footer

Niska podaż i wysoki popyt na pallad

Pallad to pierwiastek, którego nazwa pochodzi od greckiej bogini miast i wojny Ateny. Była ona opiekunką sztuki oraz symbolem mądrości. Pallad został odkryty ponad dwieście lat temu. Z uwagi na jego systematycznie malejące na całym świecie złoża, ceny osiągają bardzo wysoki poziom.

Pallad

Pallad topi się w temperaturze przekraczającej tysiąc pięćset stopni Celsjusza. Jest on pierwiastkiem kowalny, twardym i ciągliwym, który wydobywany jest jedynie w kilku miejscach na świecie, w tym na obszarze: Rosji, Republiki Południowej Afryki, Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Kanady. Warto zaznaczyć, że we wszystkich tych wymienionych miejscach naturalne zasoby złóż palladu szybko się kurczą, co wpływa na znacznie ograniczoną podaż pierwiastka, przy jednoczesnym wysokim popycie. W związku z tym konieczne jest podejmowanie działań mających na celu pozyskiwanie palladu z innych źródeł oraz jego ponowne wykorzystanie.

Skup palladu

Skup palladu oraz jego powtórne użycie jest możliwe dzięki wyspecjalizowanym podmiotom, które z uwagi na posiadaną wiedzę, doświadczenie oraz narzędzia mogą zapewnić szybką i wydajną pracę. Podczas jej przeprowadzania ubytki palladu są znikome. Pallad pozyskiwany jest zatem z przerobu monet oraz biżuterii, w tym: zegarków oraz detali wykonanych z białego złota. Ponadto, podmioty prowadzące skup palladu pozyskują katalizatory samochodowe, świece zapłonowe z silników lotniczych, instrumenty medyczne czy wybrane protezy dentystyczne. Ponadto, pallad występuje w specjalnych drutach wykorzystywanych podczas produkcji komputerów, telefonów komórkowych czy telewizorów.

Cena złomu palladu

Jak wspomniano powyżej, niska podaż i wysoki popyt na pallad wpływa na wysoką cenę tego pierwiastka. Co ciekawe, ceny tego pierwiastka przewyższają nawet kwoty oferowane za inne metale szlachetne, w tym: złoto i platynę. Większość instytucji zajmujących się profesjonalnym skupem palladu oferuje kwoty sięgające około stu pięćdziesięciu złotych w przeliczeniu na jeden gram tego drogocennego kruszcu. W tym wypadku zawsze należy jednak wybierać podmioty, które poza oferowaną wysoką ceną mogą się również poszczycić dobrą opinią wśród swoich klientów.