Skip to content Skip to footer

Przygotowywanie naturalnych przetworów owocowych

Jesień to pora roku sprzyjająca zarówno przyrządzaniu, jak i spożywaniu przeróżnych przetworów. Chłodne wieczory i towarzyszący im za oknem deszcz idealnie nastrajają do kuchennej krzątaniny i sporządzania owocowo-warzywnych zapasów na zimę. To już ostatni dzwonek, by zachować smaki lata na dłużej. Jak to zrobić? Naturalnie zamykając ukochane owoce w słoiczkach, zanim będzie za późno!

Najpopularniejsze naturalne przetwory owocowe

Przetwór to produkt otrzymany w procesie przeróbki jakiegoś surowca spożywczego. Najbardziej znanym i kochanym słodkim przetworem jest oczywiście dżem. Swoją popularność zawdzięcza on najprawdopodobniej łatwości z jaką powstaje. Stworzenie go nie zajmuje bowiem wiele czasu, a możliwości smakowych jest naprawdę dużo. Do przygotowania domowej roboty dżemu potrzeba wyłącznie: owoców, cukru, odrobiny wody i garnuszka.

O czym warto pamiętać, przygotowując naturalne przetwory owocowe?

Bardzo ważną kwestią przed przystąpieniem do gotowania dżemu tudzież innego smakowitego przetworu jest selekcja owoców. Zepsute, nadgniłe czy robaczywe nie nadają się do spożycia. Kolejnym elementem bez którego Naturalne przetwory owocowe nie przetrwają zbyt długo jest oczywiście słoik. Dobry słoik to podstawa, bez niego nie sposób bezpiecznie przechować nowopowstały produkt. Najistotniejszymi aspektami na które trzeba zwrócić uwagę przed umieszczeniem naszych przetworów w słoikach są: dopasowanie zakrętek, wyparzenie i wysuszenie słoików. Kiedy dżem znajdzie się już wewnątrz nie zapomnijmy opisać co znajduje się we wnętrzu. Robione w domowym zaciszu przetwory bez konserwantów i barwników chętnie zmieniają kolory. Po czasie może być nam znacznie trudniej rozpoznać zawartość bez otwierania słoiczka. Gotowe, spakowane i opisane przetwory przechowywać należy w zacienionym, chłodnym miejscu. Dobrym pomysłem będzie półka w spiżarni lub w piwnicy. Ci którzy nie mają dostępu do żadnego z wymienionych pomieszczeń, mogą umieścić domowej roboty smakołyki w zamykanych szafkach, z dala od promieni słońca czy ciepła kaloryfera.