Skip to content Skip to footer

O czym trzeba pamiętać montując przydomową przepompownię ścieków?

Małe oczyszczalnie ścieków przy domu zyskują na popularności, a do tego coraz więcej osób może sobie na nie pozwolić. Pozwalają one pozbyć się konieczności regularnego wywożenia szamba oraz nieprzyjemnego zapachu, który temu towarzyszy. Oszczędzają nie tylko niepotrzebnych wydatków właścicielom, ale i zanieczyszczeń, które mogłyby przedostać się do ujęć wodnych i gruntów. Innymi słowy, są bezpieczne zarówno dla naszego portfela, jak i dla środowiska naturalnego. Jest jednak kilka spraw, które trzeba wziąć pod uwagę, zanim przystąpi się do montażu czegoś takiego, jak przydomowa przepompownia ścieków.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków nie dla każdego

Podstawową rzeczą jest to, że przydomowej oczyszczalni ścieków nie można wybudować na terenach objętych siecią kanalizacyjną. Można by zapytać, komu byłaby wtedy w ogóle potrzebna przydomowa oczyszczalnia ścieków, ale faktem jest, że dla niektórych takie rozwiązanie przyniosłoby korzyści w postaci odzyskanej wody do nawadniania ogrodu, a dodatkowo większą niezależność, a nawet oszczędności w długim okresie. Na obszarach skanalizowanych jest jednak obowiązek podłączenia domu do kanalizacji.

Okazuje się jednak, że ci, których ten obowiązek nie dotyczy, również mogą mieć problem z przydomową oczyszczalnią ścieków. Na terenach nieskanalizowanych przydomowa przepompownia ścieków może bowiem powstać tylko wtedy gdy nie jest to sprzeczne z lokalnym planem zagospodarowania przestrzennego lub przepisami z zakresu bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Jest jednak wyjście również i z takiej sytuacji – oczyszczalnie ścieków do 7,5 m3/dobę są zwolnione z obowiązku posiadania pozwolenia na budowę, jedyne co trzeba zrobić, to ją zgłosić.

Budowa przydomowej przepompowni ścieków

Jeśli jednak pozwolenie jest konieczne i już je zdobędziemy, trzeba rozpocząć budowę nie później niż w ciągu dwóch lat od wydania decyzji lub terminu wyznaczonego przez urząd. Samą budowę najlepiej jest przeprowadzić w cieplejszych miesiącach, bo pozwoli to uniknąć trudności związanych z twardą, zmarzniętą ziemią.

Jeśli chodzi o montaż tak skomplikowanego i drogiego urządzania, jakim jest przydomowa przepompownia ścieków, najlepiej wynająć do tego firmę, która kompleksowo się tym zajmie. Najbardziej wskazane byłoby więc wynajęcie do montażu i konserwacji przedsiębiorstwo, które sprzedaje oczyszczalnie ścieków. Przed wyborem firmy warto zapoznać się z opiniami o niej, bo przydomowe oczyszczalnie ścieków to inwestycja na długie lata i lepiej nie być zawiedzionym ich działaniem.

Więcej na stronie: https://www.oczyszczalnie-metalbud.pl/przepompownie-sciekow