Podstawowe nośniki w logistyce i składowaniu jakimi są palety doczekały się wielu wersji, m. in wykonuje się je obok drewna także z różnych typów plastiku. Produkcja palet dostosowuje się do potrzeb rynku, który w tym wypadku oznacza transport i składowanie towarów na paletach. Palety plastikowe sukcesywnie zdobywają uznanie użytkowników.
Tworzywa na palety
Podstawowym materiałem może być częściowo lub w całości przetworzony wtórnie plastik. Popularnym rodzajem tworzywa jest polipropylen (PP), który zapewnia odpowiednie parametry wytrzymałościowe i daje się przetwarzać. W skrócie oznacza to, że połamane palety można przetopić na nowe.
Bardzo często spotyka się plastikowe palety z materiału PE, czyli polimeru etenu. Ta substancja może być dopełniona polietylenem o niskiej gęstości oznaczonym przemysłowym symbolem LLDPE. Do palet o dużej nośności stosuje się HDPE czyli polietylen o wysokiej gęstości. Dobrym rozwiązaniem do transportu specyficznych towarów są palety z tworzywa ESD. To plastik o właściwościach antystatycznych, zapobiegający gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych i wyładowaniom elektrostatycznym. W zakresie transportu i przechowywania artykułów elektronicznych wysoki impuls napięcia elektrycznego („iskra”) może spowodować uszkodzenie towaru.
Zastosowania palet plastikowych
Przy kontaktach z żywnością plastikowe palety powinny spełniać normy HACCP, które gwarantują wysoki standard higieny. Stąd potrzeba zastosowania palet do pomieszczeń czystych zwanych także higienicznymi. To palety z materiałów nowych, które są zaopiniowane jako przeznaczone do kontaktów z żywnością. Palety H1 są wykonane z jakościowego plastiku HDPE, nierzadko posiadają arotacyjne ranty i sprawdzają się w transportowaniu m.in. mięsa, wędliny oraz warzywa. Ich jednorodna budowa sprzyja zabezpieczeniu towaru przez uszkodzeniem (np. poprzez wystające gwoździe bądź drzazgi). Materiał, z którego są wykonane jest odporny na gromadzenie pleśni, innych toksycznych grzybów oraz bakterii. Dodatkowo mycie jest łatwe i można je przeprowadzać zarówno ciśnieniowym strumieniem, jak i przy użyciu środków aktywnych (antybakteryjnych, dezynfekujących). Produkcja palet higienicznych jest uzasadniona potrzebami pracy z wymagającymi higieny towarami, m.in. z żywnością.