Skip to content Skip to footer

Opiekunka do dzieci czy niania z rodziny?

Zdarzają się sytuacje, w której rodzice muszą zająć się pracą zarobkową, a dziecko nie otrzymało miejsca w przedszkolu czy żłobku. Wraz z powrotem lub rozpoczęciem pracy przez rodzica konieczne jest, zatem znalezienie opiekunki. Część ludzi decyduje się na poszukiwania wśród rodziny, jeśli nie ma takiej osoby wśród spokrewnionych rozpoczynają się poszukiwania profesjonalnej niani.

Opiekunka do dzieci – babcia lub ciocia

Rodzice zazwyczaj w pierwszej kolejności poszukują niani w kręgu osób spokrewnionych. Ma to kilka uzasadnień. Po pierwsze taka osoba zna dziecko, ma możliwość przeprowadzenia dłuższej adaptacji. W razie konieczności wszystkie ustalenia czy sytuacje pozostają w gronie rodziny. Dzięki temu dziecko ma zachowane poczucie bezpieczeństwa. Zaopiekowanie się emocjami dziecka jest tutaj kluczowe. Szczególnie, jeśli w rolę opiekunki wciela się babcia. Dodatkowo wiele babć nie oczekuje od rodziców dziecka wynagrodzenia. Jest to lżejsza opcja dla budżetu domowego.

Wady opieki rodzinnej

Darmowa pomoc jest jednakże mieczem obusiecznym. Opiekunka do dzieci w osobie babci może stosować stare metody i rozwiązania, które niekoniecznie spodobają się rodzicom. Trudno jednak zwrócić uwagę czy ustalać zasady z osobą, która wykonuje bezpłatną przysługę. A nikt nie chce wyjść na osobę niewdzięczną. Dlatego gdy opiekę nad dzieckiem przejmuje rodzina może być trudno o wprowadzanie zasad odpowiadających rodzicom. Co równie ważne, i powiązane z powyższym, brak wykształcenia i wiedzy na temat rozwoju dziecka może powodować, że taka osoba powiela tylko wzorce wyniesione z własnego domu, nie przyjmując do wiadomości, że czasy i poziom wiedzy się zmieniły.

Profesjonalna opiekunka z polecenia lub agencji

Jeśli jednak nie ma się wśród rodziny odpowiednich osób, lub nie chce się w pewien sposób zależeć od członków rodziny, wybiera się opiekunkę niespokrewnioną. Można jej poszukać poprzez ogłoszenia, wypytywanie znajomych lub zatrudnić nianię z profesjonalnej agencji. Opiekunka do dzieci niespokrewniona może być droższa, jednak można wybierać poziom profesjonalizmu konkretnej osoby. Dodatkowo można wprowadzić własne zasady jak powinna wyglądać opieka nad dzieckiem. Dzięki temu, nawet bez opieki rodzica podopiecznym ma zachowaną odpowiednią rutynę i poczucie stabilności. Zdarza się również, że nianie wykazują się takim samym, jak nie wyższym ciepłem wobec dziecka jak członkowie rodziny. Dodatkowo połączone jest to często z wiedzą z zakresu pedagogiki rozwojowej dziecka. Zagwarantowane są dziecku zabawy zamiast wizyt na targu z babcią.